Kuchyň zaujímá v našem domě či v bytě zcela zvláštní místo. Každý má o kuchyni svoji představu. Někdo ji potřebuje velkou a někomu stačí jen malá místnost nebo výklenek v bytě. Kuchyně našich prarodičů a rodičů se již asi nikdy nevrátí. Za mého dětství a mládí se život rodiny odehrával především v kuchyni. Tam se vařilo, jedlo, dělaly se domácí úkoly do školy a přijímaly se zde běžné návštěvy. Někde mívali v kuchyni dokonce i televizor. Kuchyň je multifunkčním místem našeho domova.
Podle umění feng-šuej má kuchyň své specifické poslání a měla by být podle toho i správně umístěna a vybavena. Správné feng-šuej v kuchyni napomáhá hospodyním, aby se zde cítily dobře, z toho pak vyplývá i to, že pokrmy připravují s láskou. Energie „lásky a dobra“ vstupuje do pokrmů a my se po nich můžeme, jak se říká, utlouct. Majitel takové kuchyně pak obvykle říká „já strašně rád vařím“. Tam, kde není kuchyň z hlediska feng-šuej náležitě vyřešena, hospodyně neustále odbíhá, spěchá, aby jídlo bylo hotovo a ona mohla z toho prostoru pryč. Takové pokrmy nám pak mohou způsobovat časem i zdravotní potíže.
Na funkci kuchyně má silný účinek směr, kam je kuchyň obrácena. Číňané umísťují kuchyň ve směru jihovýchodním. Důvodem je, že lehký větřík z tohoto směru pomáhá „zapalovat“ plotnu. Pokud je kuchyň obrácená k jihu a není zabráněno přeslunění kuchyně, dochází k tomu, že kuchyň je přeplněna energií ohně - jang. Tuto přebytečnou energii je pak nutno odčerpat. Oheň odčerpává země, a proto by měla být podlaha kamenná, případně by měly být v kuchyni umístěny kameninové hrnce. Ohnivou energii můžeme také chladit a zmírňovat vodou. K tomu použijeme prvky vody ve formě obrázků s vodní tématikou, modře laděné žaluzie, ubrusy, dlažbu, kachličky, nábytek apod.
Oheň v kuchyni symbolizuje sporák - vařič a jiné prvky na vaření. Tyto spotřebiče by neměly být umístěny tak, abyste při vaření stáli zády ke dveřím. Dochází tak k tomu, že jste komunikačně uzavřeni, cítíte se osamoceni. Nápravu při takto umístěném sporáku můžete učinit pomocí zrcadla. Zrcadlo místnost i opticky zvětší a zlepší proudění energie čchi. Sporák je symbolem financí. Pokud sporák déle nepoužíváme, může dojít ke stagnaci finančních toků.
Voda je v kuchyni symbolizována lednicí a vodou (dřez, umyvadlo apod.). Lednici zásadně nestavíme proti sporáku nebo vedle něj. Vzniká tak konflikt prvku ohně a vody. Lednice nebo dřez by měly být umístěny asi dva metry od sporáku. Odpady a trubky, v nichž proudí voda, by měly být skryty. Voda ve feng-šuej představuje peníze, a proto není dobré, když tyto sítě symbolizují jejich odplavování. Lednice by měla být vždy plná potravin. Vytváří to dobrou pohodu a pocit. V lednici by neměly být potraviny, které již nelze použít. Lednici umísťujeme na severozápad. Umyvadlo by mělo být umístěno v severovýchodním směru.
Pokud je v kuchyni jídelní stůl, měl by stát na západě. Jednotlivé detaily, které upravují energetickou rovnováhu, je nutno řešit individuálně pomocí barevného ladění, materiálu, květin a jiných pomocných prvků. Základem je pořádek, čistota a volnost prostoru. Nábytek by neměl mít ostré hrany, aby nedocházelo ke vzniku tzv. „otrávených šípů“. Proto měli naši předkové zaoblený nábytek nejen v kuchyni.
Kuchyň - souhrn základních pravidel
Nepřeplňujme ji elektrickými spotřebiči, nezarovnávejme drobnostmi, měla by být dobře osvětlená a přístupná slunečním paprskům, měla by být suchá a čistá. Neměla by být pod ložnicemi nebo toaletami, případně vedle toalety. Měla by mít vchod ze severu, východu nebo západu, vchod do kuchyně by neměl být umístěn v rohu.
Ing. Josef Schrötter
Příště: Jídelna

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469814
DnesDnes229
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden229
Tento měsícTento měsíc1444

Partnerské weby

apartman banner