Chcete se zbavit nadváhy a máte za sebou několik neúspěšných pokusů? Vyzkoušeli jste celou řadu „osvědčených“ diet, ale zázračné výsledky se nedostavily? Zkuste hubnutí podle ájurvédy. Ájurvéda je nejstarší zachovalý systém léčby na světě, skládající se z unikátního systému stravování, bylinné terapie, relaxace a různých procedur. Vnímá lidské tělo jako celek, snaží se podporovat energeticky vyvážený stav v těle.
Jíte příliš často a vydatně, nebo se snažíte radikálně omezovat? I nesprávný způsob konzumace potravin - například při chůzi, ve spěchu, v rozrušeném duševním rozpoložení může být příčinou celé řady zdravotních poruch. Cílem ájurvédy není ale striktní omezování, ale rozumná doporučení, která mohou celkově zkvalitnit a prodloužit život. Přístup k jídlu v ájurvédě charakterizují i následující pravidla:
Jídlo by mělo být podáváno v příjemné formě, aby vyvolávalo příjemnou a estetickou atmosféru.
Nikdy bychom neměli jíst ve stresu nebo v nějaké emočně vypjaté situaci. Pokud se v takovém stavu člověk nachází krátce před jídlem, je dobré si obličej opláchnout studenou vodou, několikrát se zhluboka nedechnout, k jídlu se pohodlně usadit.
V ájurvédě se doporučuje pít před jídlem, nebo nejdříve hodinu po něm. Pokud musíte jídlo v průběhu jeho konzumace zapíjet, pak jen v malých doušcích. Jediné tekutiny, jejichž příjem je v ájurvédě při jídle schvalován, je kvalitní víno a pivo, a to pouze v malém množství.
Nikdy nekonzumujte další jídlo, dokud jste to předchozí zcela nestrávili. Po hlavním jídle nejezte nic alespoň čtyři hodiny. Pro žaludek je potravou i kousek ovoce, které musí zpracovat a strávit stejně svědomitě jako bohatý oběd.
Mnoho lidí trpí nemocemi jednoduše z toho důvodu, že příliš mnoho jí. Ájurvéda učí, že žaludek by neměl být nikdy zcela zaplněný, nanejvýše ze dvou třetin. To znamená, že byste měli přestat jíst při prvním pocitu nasycení, nikoli v okamžiku, když už do sebe další sousto nedostanete.
(ruch)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2471076
DnesDnes288
VčeraVčera623
Tento týdenTento týden1491
Tento měsícTento měsíc2706

Partnerské weby

apartman banner