Jídelní stůl v našich domech a bytech bývá umístěn: ve zvláštním pokoji - jídelně, v kuchyni, v jídelním koutě v kuchyni, v obývacím pokoji.
Z praktického hlediska je vhodné, aby jídelna byla umístěna co nejblíže kuchyni. Pokud je jídelna v malé místnosti, můžeme ji opticky zvětšit pomocí zrcadel na zdi. Docílíme tak nejen optického zvětšení prostoru, ale i množství jídla bude větší. Pokud máme jídelní stůl v obývacím pokoji, měl by být od zbytku pokoje nějakým způsobem oddělen. Vhodné jsou k tomu například květinové truhlíky, police na knihy, paravány nebo různé závěsy z bambusu, lýčí nebo korálků. Jídelna by měla být co nejdále od hlavního vchodu, jinak naši hosté budou mít tendenci po jídle odcházet. Podle Číňanů jídlo sytí nejen tělo, ale i ducha. Proto kladou důraz na to, aby při stolování panoval pocit pohody, aby v prostoru jídelny vládla harmonie.
Stůl a židle patří k nejdůležitějšímu nábytku v kuchyni.
+ Jídelní stůl by měl být kulatý, oválný nebo osmiúhelníkový. Tak dochází k dobré cirkulaci energie čchi. Důležitý je také materiál, ze kterého je vyroben. Tvrdé materiály desek jídelních stolů jako mramor a sklo urychlují proudění energie čchi a nevytvářejí uvolněnou atmosféru. Jídelní stůl se skleněnou deskou nepůsobí příjemným dojmem, a to nejen proto, že skrze něj můžeme pozorovat nohy svých spolustolovníků, ale máme také pocit, jakoby se talíře vznášely a každou chvíli mohou spadnout na zem. Nejideálnějším materiálem pro jídelní stůl je dřevo, a to proto, že neurychluje tok energie čchi. Měkké a světlé dřevo z borovice a jilmu je více jin. Naopak více jang jsou naleštěná tmavá tvrdá dřeva - dub, mahagon, týk aj.
+ Jídelních židlí by měl být sudý počet, ale ne čtyři. V čínské numerologii je toto číslo spojováno s neštěstím a špatnou náladou. Nad jídelními stoly by neměly být šikmé stropy nebo trámy. Pokud se tomu nelze vyhnout, zavěšuje se volně na strop nebo na trám pruh tenké látky. Na trám můžeme také umístit dvě flétničky. Jednu na jeden konec trámu a druhou na opačný. Také je možné po trámu vinout zelený břečťan.
+ Důležité je osvětlení jídelny. Měla by být dobře osvětlená, aby i naše oči mohly vnímat krásu a barvu předkládaných pokrmů. Jídelna koresponduje s našimi financemi a kariérou. Kde jinde můžeme získat dobré přátele, sousedy, kolegy a spolupracovníky než u stolu s dobrým jídlem. Platí zde staré úsloví: Nejdříve společně jíst, pak společně investovat. Proto jsou na obchodní jednání vybírány exkluzivní a exotické restaurace.
+ Při jídle bychom neměli vidět na sporák. Pokud tomu tak je, má to negativní vliv na zdraví a na peníze.

Nejvhodnější směry pro umístění jídelny jsou východ, jihovýchod, západ a severozápad. Podle umístění jídelny ve směru světových stran je nutné volit i vhodnou barvu posilující energii čchi a vytvářející harmonii:

Světová strana                          Barva látky, tapety, malba
Východ                       Světlezelená a modrá barva, látka se zelenými nebo bílými lístečky
Jihovýchod               Tmavě modrá a zelená barva, tapeta s nepravidelným vzorem
Západ                                   Teplá růžová nebo vybledlá červená
Severozápad                  Šedá a bílá barva, červené a stříbrné doplňky

+ Ubrus a prostírání mohou také velmi ovlivnit náladu u stolu. Jak?

Béžová - uvolnění
Bílá - stimulace
Světle modrá - komunikace
Tmavě modrá - bezpečnost
Fialová - vášeň
Červená - romantika
Šedá - formálnost
Okrová - vřelost

Pokud umístíme do jídelny nebo jídelního koutu obrazy, pak by to měly být obrazy s klidnou tématikou - nejlépe zátiší s jídlem, klidná krajina nebo obrazy navozující pocit radosti.
Ing. Josef Schrötter
Příště: Dětský pokoj

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474632
DnesDnes380
VčeraVčera593
Tento týdenTento týden973
Tento měsícTento měsíc6262

Partnerské weby

apartman banner