Bolesti zad se nevyhýbají mladým ani lidem vyšší věkové kategorie. Někdy je na vině špatná poloha při spánku, nesprávné držení těla, ale také třeba nadměrný stres. Jak zádům pomoci, aby nebolela? Stačí pamatovat na několik jednoduchých triků:
+ Nenoste tašky v jedné ruce nebo přehozené přes rameno. Rozdělte si nákup raději do dvou tašek, aby zátěž byla rovnoměrně rozložená.
+ Při sezení se snažte nehrbit, seďte s rovnými zády a dbejte na to, abyste měli podepřenou oblast kříže. Pokud čtete, držte knihu ve výši očí.
+ Jestliže sedíte dlouhé hodiny u počítače, dodržujte doporučená pravidla. Jedním z nich je, že nohy jsou široce rozkročené. Jestliže nemůžete mít celá chodidla na podlaze, používejte nízkou podložku.
+ Těžké předměty nezdvíhejte v předklonu, raději si k nim dřepněte na „bobek“ a pak se pomalu zdvíhejte.
+ Při práci na zahrádce se nikdy nepředklánějte, ale k práci si raději klekněte.
+ Noste pohodlné boty s nepříliš vysokým podpatkem, které umožní správné držení těla při chůzi.
+ Každý den věnujte alespoň deset minut jednoduchým cvikům, kterými posílíte záda. Pro posílení zad jsou ideální sporty jako například jóga, pilates, plavání, turistika, tai-či, běh.
+ Vyměňte výtah za schody.
+ Snažte se dosáhnout optimální hmotnosti, nadváha přispívá k častějším bolestem zad, k nadměrnému zatížení kloubů. Omezte v jídelníčku kávu, černý čaj a alkohol. Tyto nápoje snižují průtok krve a k vazům páteře se dostává méně živin. Dopřávejte si pravidelnou porci ovesných vloček. Kromě jiného obsahují potřebný zinek důležitý pro meziobratlové ploténky a stavbu tkání. V jídelníčku by se měly objevovat alespoň dvakrát v týdnu. Důležitou roli v prevenci bolestí zad sehrává i pitný režim.
(se)

RADA SPIRITU
Víte, že uvolnění a prokrvení svalstva podpoří masáž? Uvolnění od bolavých zad může přinést i horkou koupel, ale dobrými pomocníky jsou masti a gely z léčivých bylin.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469814
DnesDnes229
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden229
Tento měsícTento měsíc1444

Partnerské weby

apartman banner