Nošení brýlí je běžnou součástí života mnohých lidí, neboť ne všichni měli to štěstí narodit se s menší či větší oční vadou. Více než osmdesát procent lidí považuje nošení brýlí za svůj handicap. U části populace se objeví problémy s viděním již v raném dětství nebo mládí. V takovém případě jde nejčastěji o krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus. Běžně jsou tyto vady korigovány brýlemi, kontaktními čočkami a od 90. let minulého století i laserovými refrakčními zákroky. Ty jsou již pro současnou generaci něčím samozřejmým, a proto mnohdy zájemce o laserovou operaci překvapí, že právě oni nejsou vhodným adeptem na provedení zákroku. Jak je to možné? Pomineme-li patologické stavy oka, jako protizánětlivé stavy nebo degenerativní změny rohovky, bývá nejčastějším vylučovacím kritériem nepoměr mezi dioptrickou vadou oka a tloušťkou rohovky. Operační laserový zákrok totiž redukuje tloušťku rohovky v jejím centru a v tomto případě platí přímá úměra - čím více dioptrií, tím více tkáně se odstraní. Ne vždy lze proto zákrok bezpečně provést. Co dál? Řešením bylo odstranit maximální možný počet dioptrií a zbytek ponechat, dále nosit brýle nebo kontaktní čočky.
Dalším řešením byly tzv. fakické nitrooční čočky. Myšlenka jednoduchá a tudíž geniální. V oku pacienta je ponechána jeho vlastní - původní čočka a do optického systému je přidána čočka nová - umělá. Velmi zjednodušeně si můžeme tuto situaci představit tak, jako bychom kontaktní čočku vložili pacientovi dovnitř oka, kde zůstává trvale, bez nutnosti další péče. Původní implantáty byly vyrobeny z rigidních materiálů, a jak se ukázalo, jejich tolerance v oku nebyla optimální. Docházelo k dráždění různých struktur oka a vzniku komplikací.
Doba naštěstí pokročila, přinesla nové materiály a nové designy. Nejnovějším implantátem je na trhu čočka Cachet, která byla vyvíjena neuvěřitelných deset let. Implantát je vyroben ze speciálního tzv. biokompatibilního materiálu, známého v oftalmologii od 80. let, tvárného, ale zároveň s dobrou dlouhodobou tvarovou pamětí. Samotný tvar byl systematicky vylepšován s ohledem na minimální traumatizaci očních struktur. Čočka je trvale uložena v tak zvané přední komoře oka, kde nahrazuje brýle a kontaktní čočky. Vydrží v oku celý život a nevyžaduje ze strany pacienta žádnou péči a pozornost. Podle MUDr. Petra Nováka z pražského Refrakčního centra, operace je velmi šetrná a zcela bezbolestná, trvá asi pět minut. A především, na trhu je alternativním řešením pro pacienty nevhodné k excimer laserové korekci.
(mv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2432865
DnesDnes588
VčeraVčera866
Tento týdenTento týden2983
Tento měsícTento měsíc2983

Partnerské weby

apartman banner