„Prodávané ledové čaje obsahují i tři kostky cukru v jednom deci, což u velké PET láhve znamená devět lžic cukru,“ upozorňuje dietolog Pavel Suchánek. To je čtvrtina doporučené denní dávky pro nesportujícího člověka. Příjem velkého množství cukru organismu vůbec neprospívá, hrozí mimo jiné zvýšený tlak krve. A hypertenzi trpí téměř čtvrtina české populace!

Kolik je v čem cukru?

Tak coca-cola má 9 kostek, ledová káva 8 kostek, 2 dl suchého vína 7 kostek, třetinka piva 7 kostek, pomerančový džus 6 kostek, ochucený jogurtový nápoj 5 kostek, ochucená minerálka 3,5 kostky a voda 0 kostek. Je jen dobře, že se lidé podle posledních výzkumů vracejí k obyčejné vodě z kohoutků.
Vodu si můžete ochutit sami - stačí přidat do džbánu nebo sklenice pár kapek šťávy z jakéhokoli citrusu, čerstvý zázvor nebo dva tři lístky máty.
Z 350 ml minerálky a 40 ml ovocné šťávy si vyrobte vlastní bublinkový džus. Můžete přidat plátky citronu nebo pomeranče, případně čerstvé bylinky.
Čaj - ať už černý, zelený, horký či studený - je výborným přírodním nápojem. Pokud dáte přednost sladšímu, zvolte čaj s přídavkem skořice nebo vanilky.
Koktejly z čerstvého ovoce se sice vydávají za zdravé, ale jsou to cukrové bomby. Zkuste do sklenice se sodovkou či minerálkou přidat pár kostek ledu a kousky melounu nebo jiných plodů.
(ksa)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2429144
DnesDnes745
VčeraVčera742
Tento týdenTento týden4342
Tento měsícTento měsíc24623

Partnerské weby

apartman banner