Určitě znáte ten pocit. Sedíte v čekárně naplněné dezinfekcí a srdce máte až v krku, když víte, že už za malý okamžik přijdete na řadu. Z vyšetření u lékaře přizná mírný až střední strach až šedesát procent pacientů. Strach z doktora není ničím novým, z felčarů měli lidé strach odjakživa. Začíná vlastně už v dětství, kdy je návštěva u odborníka spojená s nepříjemnými úkony, a čím je člověk starší, negativní zkušenosti, obavy a strach většinou nemizí. Ti, kdo se chorobně bojí lékaře, a důležitá vyšetření ať už z obavy, hanby, strachu ze zjištění vážné choroby odkládají, však mohou své zdraví vážně poškodit.
Víte, kterého lékaře se lidé bojí nejvíce? Podle jednoho průzkumu si prvenství stabilně udržují stomatologové. Nepřiměřený a nevysvětlitelný strach ze zubního ošetření má dokonce svůj název - odontofobie. Ze zubní vrtačky, trhání zubů a dalších stomatologických úkonů se může u pacienta dostavovat pocit ohrožení, na omdlení, větší potřeba ulevit si na toaletě, sucho v ústech, dechová nedostatečnost. Odontofobie, stejně jako jiné fobie, mohou postiženému natolik komplikovat život, že často chodí se zkaženými zuby, trpí zápachem z úst, může docházet až k sociální izolaci.
Druhou příčku ovládli gynekologové, a to nezávisle na poměru ženských a mužských respondentů. Za ženským lékařem se v průzkumu umístili chirurg, onkolog a oční lékař.
(pru)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2477200
DnesDnes391
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3541
Tento měsícTento měsíc8830

Partnerské weby

apartman banner