Malé, tupé, nezhoubné výrůstky na kůži, které nazýváme bradavicemi, způsobují viry. Většinou je tvoří zvětšené kožní buňky, kterých je několik druhů a z nichž většina časem zmizí zcela sama. Některé bradavice, které ale přetrvávají po dlouhou dobu, trápily lidi již v dávné minulosti. Proto se také postižení proti nim snažili nalézt účinné prostředky.
Tradičních lidových prostředků vznikla postupně celá řada a některé z nich jsou opravdu prastaré. Mezi ně patřilo podvázání bradavice chlupem z ocasu grošovaného koníka nebo z hřívy dospělého koně.Také tření bradavice střídavě sedmi bílými kameny se považovalo za účinné zrovna tak jako denní omývání postižené kůže ve vodě, ve které kováři ochlazovali koňské podkovy. Rovněž sliny bývaly známým lékem. Proto se každý den po probuzení doporučovalo olíznout bradavice jazykem nebo použít nasliněného ukazováčku. Ještě účinněji měly působit sliny psů a koček, od nichž si nechali postižení bradavice olizovat.
V lidovém léčitelství starých dob se však za účinnější považovaly spíše cibulový a česnekový olej, ale vzhledem k nepříjemnému zápachu se dnes může užívat též ve formě kapslí, právě tak jako přikládání obkladů z nasekané cibule nebo česneku.
V tradiční čínské medícíně je kůže spojena s plícemi a tlustým střevem. Léčba proto probíhá v bodech na meridiánu plic a tlustého střeva. Také se využívají body na hlavním meridiánu a na meridiánu sleziny. O nich se totiž předpokládá, že mají protizánětlivý a imunostimulační efekt.
(vel)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451338
DnesDnes435
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3369
Tento měsícTento měsíc2284

Partnerské weby

apartman banner