Infekční žloutenka, odborně zvaná virová hepatitida, patří k nakažlivým onemocněním způsobeným viry, které napadají jaterní tkáň. Žloutenka typu A je také nazývána nemocí špinavých rukou. Virus se z organismu vylučuje stolicí a může být přenesen přímo, například nečistýma rukama od osoby k osobě, nebo nepřímo kontaminovanou vodou, potravinami i dalšími znečištěnými předměty. Nakazit se žloutenkou typu A je relativně velmi snadné. Virus má totiž značnou odolnost, takže při pokojové teplotě dokáže dlouho přežívat kdekoli, ať již v jídle nebo v nápoji. Žloutenka typu A se nedá přímo léčit žádnými léky. Je však při ní povinná hospitalizace a nutná dlouhodobá jaterní dieta. Klidový režim a dieta jsou pak doporučovány až několik měsíců po propuštění z nemocnice. Se žloutenkou typu A se můžete setkat po celém světě, takže očkování proti tomuto onemocnění patří mezi základní výbavu každého cestovatele.
Žloutenka typu B se přenáší tělními tekutinami - tedy krví, slinami, spermatem nebo vaginálním sekretem. Častým způsobem přenosu ve vyspělých zemích bývá nechráněný sexuální styk. K jejímu přenosu pak postačí i mikroskopické množství krve nemocného nebo chronického nosiče viru, které se dostane nepatrnou oděrkou do krevního oběhu vnímané osoby. Virus žloutenky typu B je navíc velmi odolný a dokáže i v zaschlé kapce krve dlouho přežívat. Nakazit se proto lze i na první pohled neškodným použitím zubního kartáčku či při společném používání hygienických potřeb, jako je třeba mycí žínka, houba nebo ručník. Onemocnění žloutenkou typu B může někdy přejít až do chronického stadia, kdy vyústí v další závažné zdravotní problémy v podobě cirhózy nebo dokonce rakoviny jater.
(vel)
DODATEK
Slovo hepatitida znamená česky zánět jater. Rozlišujeme různé druhy virových hepatitid, které se liší typem viru, způsobem přenosu, průběhem, závažností a možnými následky onemocnění. Z nejrozšířenějších se jedná o žloutenky typu A, B a C, ale existuje ještě i další typy - D, E, F a G.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500471
DnesDnes120
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3161
Tento měsícTento měsíc11817

Partnerské weby

apartman banner