Mozková mrtvice je ve většině případů důsledek dlouhodobě probíhajícího cévního onemocnění mozku, jehož příčinou je zablokování průchodu krve nebo krevní výron z prasklé krevní cévky. K rizikovým faktorům patří vysoký krevní tlak, ateroskleróza - kornatění cév, vysoká hladina cholesterolu, nadměrná krevní srážlivost, onemocnění srdce, cukrovka, kouření, zvýšená konzumace alkoholu, obezita a nedostatek pohybu.
Co nám chybí? Bylo zjištěno, že čím více potravin bohatých na draslík máme v jídelníčku, tím se riziko mozkové mrtvice snižuje. Vitaminy skupiny B, zejména vitamin B 4 (kyselina listová), vitamin B 6 (pyridoxin) a vitamin B 12 (kobalamin), působí preventivně i léčebně při mrtvici.
Dejte si na talíř! Řada studií v Japonsku ukazuje, že lidé, kteří mají pravidelně v jídelníčku mořské ryby, jsou při postižení mrtvicí méně ohroženi smrtí. Mořské ryby působí i preventivně a měly by být v jídelníčku alespoň jednou týdně. Česnek a cibule obsahují cenné látky, které brání srážení krve v těle, a tím výrazně snižují riziko krevních sraženin a chrání před infarktem a mrtvicí. Pro snížení rizika tohoto onemocnění až o polovinu stačí každý den konzumovat porci alespoň 250 g syrové zeleniny nebo ovoce. Mrtvici nejlépe zabráníte pravidelnou konzumací mrkve, významného zdroje beta-karotenu. Mnohé výzkumy potvrdily její cenné vlastnosti, je lékem pro krevní oběh a chrání před cévními a srdečními nemocemi. Bylo zjištěno, že budete-li jíst čtyřikrát týdně mrkev, výrazně tím snížíte riziko mrtvice - až o 70 procent.
Velký vliv na prevenci proti mrtvici má pravidelné pití zeleného čaje, neboť působí příznivě na propustnost a pružnost kapilár a vysoký krevní tlak a snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Dva šálky tohoto čaje denně preventivně působí proti srdečním chorobám.
(žuk)

DODATEK
V České republice postihne mozková mrtvice asi třicet tisíc lidí ročně a je na prvním místě v příčinách invalidity u žen ve věku od 45 do 60 let, od 65 let je na prvním místě invalidity u obou pohlaví.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2371119
DnesDnes369
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden369
Tento měsícTento měsíc25354

Partnerské weby

apartman banner