Rodina, okolí, ani samotné dítě nemusí problém dlouho zpozorovat, pokud nedojde k náhodnému zákrytu lepšího oka. Jestliže dítě často zakopává a naráží do nábytku, naklání hlavu na jednu stranu, hodně mrká nebo mhouří oči, jedno oko přivírá, může být tupozraké. Špatné vidění se většinou zjistí až při odborném vyšetření.
„Tupozkrakost je funkční postižení oka, které vzniká tím, že se nevytvoří optimální dráha mezi okem a mozkem. Nejčastěji dochází k tupozrakosti proto, že na jednom oku má dítě nepoznanou dioptrickou vadu, anebo je na jednom z obou očí vyšší dioptrická vada než na druhém. Tehdy dochází k porušení vztahu mezi mozkem a okem. Informace, která je přenášena ze slabšího oka do mozku, je mozkem odblokována. Mozek si vybere lepší informaci z lépe vidoucího oka a tu horší zapudí,“ vysvětluje MUDr. Petr Novák z pražského Refrakčního centra.
Příčinou tupozrakosti kromě šilhání nebo vyšší dioptrické vady u jednoho z obou očí může být šedý zákal, úraz oka nebo jiné zrakové postižení. Rodiče by si měli být vědomi toho, že zrakové vady jsou dědičné. Tupozrakost se nedá odoperovat ani laserem, ani jiným způsobem, ale lze ji úspěšně léčit konzervativně. Jakmile oční lékař diagnostikuje tupozrakost, přesně zjistí dioptrickou vadu, koriguje ji brýlemi. „Po jejich nasazení je nejdůležitější správné zakrývání oka, které lépe vidí, tzv. okluzí neboli okluzorem. Silnější oko se zakrývá, aby se posílila informace z horšího oka a aby si na to mozek zvykl. Dítě je tak nuceno namáhat slabší tupozraké oko,“ vysvětluje MUDr. Novák.
Začátky nejsou vůbec lehké - je třeba asistence dospělého, neboť dítě se tupozrakým okem špatně orientuje a může se zranit. Často se před druhými dětmi stydí a má snahu okluzor strhnout. Pro rodiče to znamená obrnit se trpělivostí a více se dítěti věnovat. A jaká je možnost vyléčení u pozdě odhalené tupozrakosti?
„Na úplné vyléčení už šance není, na zlepšení ano. Je ale nutné začít s cvičením nejpozději do 7. - 8. roku věku dítěte. Jinak rodiče riskují velice vážné následky. Vznikne tupozrakost vyššího stupně. Přestože umíme korigovat oči kontaktní čočkou i laserovými operacemi, pokud k nám přijdou dospělí s tupozrakostí vzniklou v dětství, nemůžeme nic dělat. Je to vada zanedbaná a neodstranitelná,“ dodává doktor Novák.
(vos)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2372997
DnesDnes426
VčeraVčera940
Tento týdenTento týden2247
Tento měsícTento měsíc426

Partnerské weby

apartman banner