Náš nerozumný způsob života udělal z cholesterolu jednoho z moderních zabijáků. Sloučeninu, ve které vidíme hlavního viníka srdečních infarktů a mozkových mrtvic. Ty zaviní víc než 50 % všech úmrtí.
Ve skutečnosti je všechno jinak. Cholesterol není sám o sobě nebezpečný. Naopak. Je látkou důležitou pro život. Náš organismus ho potřebuje k tvorbě buněčných membrán, tedy obalů buněk, ale také některých hormonů či žlučových kyselin nutných k trávení. Zčásti si ho vyrábí sám, zčásti ho přijímá v potravě. Patrně jste už slyšeli o dvou druzích cholesterolu. Zatímco HDL je považován za „hodný“, LDL cholesterol nám škodí. A právě o něm budou následující řádky.
Zdravé tělo s přehledem zvládá udržovat jeho správné množství v krvi a trávicím systému. Pokud ale máme příliš mnoho nadbytečných kil, dědičný sklon ke zvýšené hladině krevních lipidů (to mohou mít i štíhlí lidé), případně jíme dlouhodobě příliš mnoho potravin obsahujících hodně cholesterolu, může se stát, že se organismu nedaří udržovat rovnováhu. Množství cholesterolu v krvi pak začne stoupat a postupně se ukládá na stěnách cév.
Kvůli tomu nám hrozí, že krev začne hůře proudit a nedostatečně zásobuje živinami i kyslíkem důležité orgány, zejména srdce a mozek. Případně dojde k tomu, že se aterosklerotický plát vytvořený na stěně cévy roztrhne a vzniklý trombus cévu ucpe. Pak snadno hrozí infarkt, mrtvice nebo další problémy vyvolané špatným prokrvením tkání.
V poslední době se vědci stále více zajímají ještě o jeden málo prozkoumaný jev. Zjistili, že ukládání tukových částic na stěnách tepen, jež bývá příčinou jejich kornatění, často doprovází takzvaný prozánětlivý stav. Jeho přítomnost a výši lze zjistit pomocí testu na C-reaktivní protein (CRP). Změřená hodnota bývá podstatně nižší než třeba při zánětu vyvolaném bakteriální infekcí, třeba při rýmě či nachlazení. Ale neodezní po 14 dnech, naopak, bývá chronický.
K rozvoji prozánětlivého stavu významně přispívá nadměrná konzumace živočišných tuků a také příliš mnoho nadbytečných kil. Proto bychom si váhu měli hlídat. Zejména pak lidé s vrozenou dispozicí ke zvýšené hladině cholesterolu (trápí nebo trápil jejich rodiče).
(mh)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2371136
DnesDnes386
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden386
Tento měsícTento měsíc25371

Partnerské weby

apartman banner