Dva z pěti dospělých obyvatel planety trpí vysokým tlakem neboli hypertenzí. V Evropě je to 30 až 45 % lidí. Jde tedy o jev obecný, ale nebezpečný. Vysoký tlak nebolí, ale tiše zabíjí. V roce 2008 zemřelo na následky hypertenze 17,3 milionů lidí. Předpokládá se, pokud nedojde ke změně, že v roce 2030 zemře na následky kardiovaskulárních onemocnění 23,3 milionů lidí.
Krevní tlak určují dvě čísla. U většiny zdravých lidí by se měl pohybovat kolem hodnoty 140/90 nebo méně (130/80 u osob s některými zdravotními potížemi). Horní hodnota udává tlak ve chvíli, kdy srdce pumpuje krev do žil, je přitom o něco důležitější. Nižší číslo, diastolický tlak, informuje o tlaku krve mezi srdečními stahy. Jednotkou je milimetr rtuťového sloupce (mmHg). Zajímavé je, že u lidí starších 85 let může být vysoký krevní tlak příznakem zdraví. Zato si dnes stále více lékařů dělá starosti s vysokým tlakem u dětí. Vrásky jim dělají i rizikové faktory spojené s hypertenzí, jako je obezita. Hledá se řešení a pomoc. Jedna skupina výzkumníků navrhla, aby se u dětí vyšetřovala hladina sodíku v moči. Zjistili při výzkumu, že ti, jejichž organismus sodík zadržuje, jsou náchylnější k onemocnění hypertenzí.
Řešení? Pohyb! Stačí věnovat mu půl hodiny denně: třeba ujít tři kilometry pěšky nebo si sednout na kolo a projet se po okolí. Děti by měly hrát kopanou, skákat přes švihadlo, hrát na honěnou a jiné staré osvědčené hry. Změnit by se měly i stravovací návyky: vybírat jídla s minimem sodíku a maximem draslíku, vápníku a magnézia, to dokáže krevní tlak usměrnit.
(ksa)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380577
DnesDnes630
VčeraVčera849
Tento týdenTento týden3375
Tento měsícTento měsíc8006

Partnerské weby

apartman banner