Necítíte se dobře po těle, máte bolesti, běháte od jednoho doktora ke druhému, ale žádná nemoc nebyla prokázaná? Odhaduje se, že asi deset až dvacet procent zdravé populace má občasné obavy o zdraví, u neurotických pacientů se to týká až 45 %. Hypochondrie se může dostavit v každém věku. Průběh choroby je chronický, silné zaujetí vlastními tělesnými problémy se stává samozřejmostí.
Příznaky hypochondrie jsou často dávány do souvislosti se stresem, s psychickým vypětím, tlaky v profesi či v partnerském životě, může také odrážet nízké sebevědomí. Tam, kde normální člověk pociťuje tlaky v břichu, hypochondr cítí bolest. Takový jedinec se na tělesné projevy abnormálně soustředí, mylně je interpretuje a potom je z toho vyděšený, diagnóza hypochondrie mu bráni normálně fungovat. Podle psychologů kořeny neuróz a přehnaného strachu o vlastní osobu lze vystopovat v raném dětství a na začátku dospělosti. Vrchol bývá okolo třicátého roku věku u mužů, kolem čtyřicítky u žen. Zhoršení příznaků souvisí se stresujícími změnami nebo životními událostmi.
Jak se pozná hypochondr? Je přehnaně soustředěný na vlastní osobu. Zpravidla se vyhýbá pohybu, sexu, kořeněným jídlům, masu, alkoholu. Často se hodně potí, je úzkostlivý, má strach, ovládá ho hněv a negativní emoce. Příznaky hypochondrie se často dají potlačit antidepresivy a některými dalšími léky. Základní léčbou je psychoterapie, jejímž cílem je stav, kdy by se měl postižený přestat dělat starosti o své zdraví a byl schopný zvládat běžné povinnosti a úkoly, věnovat se svým zálibám.
Léčit lidi s touto chorobu je těžké. Pozor, hypochondr není to samé co simulant. Simulant ví, že mu nic není, svoje problémy předvádí za účelem získání nějaké výhody. Hypochondr skutečně trpí, jako by byl opravdu nemocný, svoje problémy si nevymýšlí. Je to nešťastný člověk, který nedokáže vyhodnotit signály, které mu jeho tělo dává. Jaké jsou obecné rady pro lidi, které lze označit jako zdravé nemocné? Nenavštěvujte další odborníky, jestliže vám lékař potvrdí, že je vaše zdraví v nejlepším pořádku. Přestaňte pátrat po informacích a článcích o chorobách, které jste si vsugerovali. Snažte se najít ke konverzaci jiné téma, než jsou nemoci.
(map)
DODATEK
Hypochondrie je psychická porucha charakterizovaná přehnaným a intenzivním zaměřením na vlastní zdravotní stav. Vyskytuje se stejně u žen jako u mužů.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2380411
DnesDnes464
VčeraVčera849
Tento týdenTento týden3209
Tento měsícTento měsíc7840

Partnerské weby

apartman banner