Strávili jste většinu svého života s brýlemi na nose a rádi byste to změnili? Moderní laserové operace ji umožní. Brzdí vaše rozhodnutí obavy a strach? Odpovědi na nejčastější otázky v souvislosti s laserovými operacemi jsme získali od primáře pražského Refrakčního centra v Praze MUDr. Petra Nováka.
Co je podstatou laserového zákroku?
Laserový paprsek dokáže po dopadu na povrch rohovky šetrně odstranit přesně určenou tenkou vrstvu tkáně. U krátkozrakosti se rohovka v centrální části oplošťuje a stává se méně lomivou, u dalekozrakosti je naopak cílem zákroku rohovku zestrmit a zvýšit její lomivost. U astigmatismu se koriguje nepravidelné zakřivení rohovky. Touto „modelací“ se oko zbavuje refrakční vady. Laser produkuje studené záření, tepelné poškození tkáně tedy nehrozí.
Kolik dioptrií lze laserovým zákrokem odstranit?
Podstatou laserového zákroku je odpaření určité vrstvy rohovkové tkáně, v závislosti na výši dioptrické vady, což vede přímo úměrně k jejímu ztenčení. Aby byl zákrok bezpečný a oko nebylo po operaci oslabené, nelze rohovku zákrokem ztenčit příliš. V zásadě lze říct, že krátkozrakost se odstraňuje běžně do -9 dioptrií, u pacientů s vysokou vadou a tenkou rohovkou je bezpečnější provést pouze částečné snížení vady. U dalekozrakosti jsou možnosti odstranění vady podstatně omezenější. Laserové zákroky se doporučují pouze u vad do asi +4,0 dioptrií, u vyšších vad je vhodnější volit jinou metodu refrakčního zákroku, jako jsou například zákroky nitrooční.
Na co se má pacient připravit?
Pacient je při operaci plně při vědomí, oko je však místně znecitlivěno kapkami, vlastní laserový zákrok je tedy bezbolestný a trvá několik desítek sekund. Celá operace trvá několik minut. Pacient při operaci leží, víčka jsou fixována rozvěračem, řasy a okolí oka jsou kryty speciální sterilní fólií. Úkolem pacienta v průběhu operace je klidně ležet a sledovat fixační bod. Poloha oka je v průběhu operace sledována automatickým systémem, který při drobných pohybech souhlasně upravuje směr laserových pulsů a zabraňuje tak jejich nežádoucímu vychýlení. Moderní generace laserů používá vysoce účinný systém zařízení, který umožňuje velmi přesné odstranění vady i u hůře spolupracujících pacientů. Průběh zákroku je sledován přes mikroskop operatérem.
Bolí oko po operaci?
Většina pacientů nemá žádné nebo jen zcela minimální obtíže, jako jsou přechodný pocit pálení, suššího oka, mírná světloplachost v prvních třech až čtyřech hodinách po operaci. V naprosté většině případů je oko chráněno obvazem jen první noc po zákroku, kdy hrozí největší nebezpečí, že by si pacient nechtěně mohl do oka sáhnout nebo v noci ve spánku o operované oko nešetrně zavadit. Průběh hojení bývá velmi rychlý a již druhý den po operaci se může pacient vrátit do pracovního procesu. Oko se ošetřuje pouze očními kapkami.
Pro koho operace není vhodná?
Refrakční zákroky se zpravidla neprovádějí u pacientů mladších 18 let. Dále se nesmějí provádět u pacientů, kteří trpí závažným očním onemocněním - šedým nebo zeleným zákalem. Podmínkou je též stabilita vady, kdy se vada minimálně jeden rok nezhoršuje. Dalšími důležitými kritérii jsou i celkový stav pacienta, nemoci, se kterými se léčí a jaké léky užívá. To vše by totiž mohlo hojení rohovky po zákroku komplikovat.
Zbavím se své oční vady nadobro?
Všichni pacienti by měli počítat s tím, že po odstranění dioptrické vady budou muset ve věku kolem 40 až 45 let znovu používat brýle, tentokrát na čtení a práci do blízka. Oko se vzrůstajícím věkem totiž přirozeně stárne a ztrácí elasticitu čočky a tím i schopnost akomodace, čili zaostření do blízka. Presbyopie čili vetchozrakost vlivem stárnutí tedy není klasickou oční vadou a laserové zákroky ji neřeší. Existují ale jiné vhodné zákroky.
(mav)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2672953
DnesDnes653
VčeraVčera950
Tento týdenTento týden1603
Tento měsícTento měsíc17845

Partnerské weby

apartman banner