Lidé, kteří chrápou, nejenže obtěžují a odrazují všechny ve svém okolí, ale zároveň podle lékařů riskují vážné zdravotní komplikace, někdy dokonce až smrt. Nebezpečnost chrápání tkví zejména v tom, pokud je spojeno s tzv. obstrukčním syndromem spánkového bezdeší, kdy pacient po určitou dobu přestává dokonce dýchat. Navíc patří chrápání k nebezpečným rovněž z hlediska různých kardiovaskulárních nemocí, spojených například s vysokým krevním tlakem, cévními mozkovými příhodami či s infarktem.
Spánkové zadržování dechu - tzv. bezduší si přitom pacient vůbec neuvědomuje. K tomuto zjištění slouží vyšetření v ordinacích ORL. Tam se provádí polysonografické vyšetření, kdy se určují závažné dýchací pauzy. Nejprve u pacienta dochází k prohlédnutí oblasti hltanové úžiny v dutině ústní, kde se hodnotí kořen jazyka, oblast patrových oblouků a hltanového čípku, neboť právě tato místa bývají jedním z nejčastějších zdrojů obstrukce. Z tohoto vyšetření je možné sledovat určitou patologii, třeba při posunu patrových oblouků nebo při hypotropii (zvětšení) jazyka. V další fázi přichází na řadu vyšetření nosní a polysonografické, při němž se určuje stupeň závažnosti daného problému. V ambulancích ORL se potom odstraňují různé obstrukce úžiny horních cest dýchacích nebo přichází na řadu též konzervativní léčba za pomoci masky tzv. přetlakového dýchání.
(kov)
DODATEK
Podle statistik trpí chrápáním kolem 40 procent lidí, z nichž čtyři až pět procent u mužů a dvě procenta u žen je přímo ohroženo zdravotními komplikacemi. K nebezpečnému syndromu chrápání přispívají zejména nadměrná váha a obezita, kouření, večerní přejídání, právě tak jako používání hypnotik a sedativ.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474936
DnesDnes103
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1277
Tento měsícTento měsíc6566

Partnerské weby

apartman banner