Při ledvinovém onemocnění museli na dialýzu dříve pacienti pravidelně docházet do nemocnic, nebo tam byli dokonce i hospitalizováni. V současné době zdravotnictví nabízí už také břišní dialýzu, která funguje poměrně jednoduše a lidé ji zvládají sami doma. Nemocní lidé k tomu mají uzpůsobeny vývod, který si našroubují na hadičku s roztokem. Ten jim krev pročistí a lidé tak mohou pracovat i cestovat.
V České republice na dialýzu dochází kolem šesti tisíc lidí. Čtyři procenta se léčí doma, přičemž ve světě je to už někde až 40 procent. Jeden z problémů spočívá v neinformovanosti. Pacienti u nás totiž stále ještě nejsou příliš zvyklí hledat si informace na internetu a ne právě vždy o těchto možnostech vědí. Metoda domácí léčby přitom není zase tak nová. Podle lékařů její výhody mohou využívat lidé, kteří pracují, studují nebo cestují, ale právě tak i lidé starší. Ti mohou dokonce zdarma požádat o pomoc sester z agentur „domácí péče“. Tento způsob je navíc určitě šetrnější, protože probíhá vlastně denně a tudíž se víc blíží funkci vlastních ledvin, které pracují nepřetržitě.
V České republice je na domácí břišní dialýze přibližně 500 pacientů. Jedním z velkých problémů pak zůstává, že asi stále jedna třetina všech pacientů dochází na dialýzu, aniž by vlastně předem věděla, že má nemoc ledvin. Takže nastávají situace, kdy jsou mnozí svým onemocněním jaksi zaskočeni a nemají čas si vůbec rozmyslet, která z dostupných metod by pro ně byla lepší. Určitou nevýhodou domácí dialýzy je už právě zmíněný břišní vývod. Jak se k tomu však někteří z pacientů vyjadřují - příliš jim to nevadí a jsou rádi, že jim nefunkční ledviny díky domácí metodě nijak zvlášť nezměnily život.
(pk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473250
DnesDnes139
VčeraVčera516
Tento týdenTento týden3665
Tento měsícTento měsíc4880

Partnerské weby

apartman banner