Je to jedna z nejstarších chorob popsaných v medicíně. Dna se označovala jako nemoc bohatých, neboť v minulosti postihovala především ty, kteří se měli dobře. Tvrdí se o ní, že jde o nejtěžší formu artritidy. Napadá velký palec u nohy, méně často zápěstí a kosti rukou, ale není vyloučená ani v jiných částech především pohybového aparátu. Vzniká při trvale zvýšených hodnotách kyseliny močové a často teprve bolestivý zánět, silný otok signalizují, že jde o chorobu zvanou dna.
Nepodceňujte příznaky
Včasná návštěva lékaře je důležitá. I když může mít pacient vysokou hladinu kyseliny močové dlouhá léta, nemusí trpět žádnými problémy. Pokud se záchvat objeví, je na místě vyhledat odbornou pomoc. Jestliže se obtíže přecházejí, akutní problém může přejít do chronického stadia, kdy hrozí trvalé záněty, deformace kloubů a také poškození ledvin.
Úprava životosprávy
Důležitá je radikální změna stravovacích návyků. Záchvat dny vyvolávají často jídla bohatá na puriny. Výrazně vyšší obsah mají například špenát, fazole, čočka, houby, bohatě jsou obsaženy v mase, včetně vnitřností a masových extraktů, klobás, zabíjačkových pokrmů, dále jsou v pivu, destilátech nebo červeném víně. Z jídelníčku je třeba vyloučit uzeniny, slaninu, vnitřnosti a jídla z nich, vývary, tučné ryby a rybí konzervy, pikantní sýry, krémové zákusky, koláče, čokoládu, nejrůznější pochutiny, jako jsou například křen, hořčice, některá koření, výrobky obsahující konzervanty. Jistá omezení v jídelníčku platí také pro salámové výrobky, květák, smetanu a máslo, marinády. Důležitý je způsob přípravy jídla - zcela nevhodné jsou smažené pokrmy. Kromě toho by se neměl podceňovat pitný režim. Podle odborníků je optimální množství tekutin dva až tři litry vody nebo bylinkového čaje denně, což pomůže významnou měrou vylučovat z organismu kyselinu močovou.
Lidová medicína
Jednou z alternativních možností, jak ulevit bolavým kloubům, jsou tvarohové zábaly. Na bavlněnou plenu nebo látku naneseme asi v centimetrové vrstvě vychlazený měkký tvaroh. Látku složíme, přiložíme na bolestivé místo a ještě obalíme suchou látkou, nejlépe ručníkem, měkkou šálou. Tento protizánětlivý obklad necháme působit nejméně půl hodiny.Zkušené bylinářky doporučovaly na dnu obklady z listů čerstvého zelí a koupele chodidel v síranu sodném s nasekaným celerem. Ke snižování hladiny kyseliny močové mají přispívat třešně, jahody, černý rybíz a brusinky.
(es)
DODATEK
Za postižením dnou bývá často nadváha, nedostatek pohybu a v neposlední řadě i nadměrná spotřeba určitých potravin. Rizikovou skupinou jsou lidé, kteří konzumují velké množství masa a alkoholu.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474938
DnesDnes105
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1279
Tento měsícTento měsíc6568

Partnerské weby

apartman banner