Kvalita vlasů je dána především geneticky, takže naše možnosti je zlepšit jsou omezené. Ovšem každá těžká choroba či jakékoliv psychické trauma se na vlasové kštici okamžitě pozná.
Příkladem jednorázového traumatu může být porod. Po něm často ženám vypadá spousta vlasů. Jediné, co pomůže, je vyčkat. Vlasy rostou ve třech fázích a půl roku pro obnovení původní kštice není nijak dlouhá doba, spíše je nutné počítat s rokem.
Svádět problémy s vlasy jen na stres ale nelze. Lékařům napoví laboratorní vyšetření krve. Může totiž jít o skrytou vnitřní chorobu. Padání vlasů někdy bývá průvodním znakem onemocnění štítné žlázy, následkem systémových chorob, infekčních onemocnění, ale také užívání některých léků, například cytostatik. Vlasy mohou padat i při drastických odtučňovacích kúrách.
Když se lékařům nepodaří vyšetřením nalézt příčinu padání vlasů a nejsou známy ani jiné vnější důvody vyjma stresu, nezbývá nic jiného, než vyčkat obnovení vlasového porostu. Nový růst vlasů lze podpořit užíváním vitaminů a minerálů, želatiny, dermatolog může předepsat i místně aplikované preparáty, které zvětšují prokrvení pokožky a tím zlepšují výživu vlasových kořínků.
Kdo prokazatelně není nemocný, může se pokusit zlepšit kvalitu svých vlasů s pomocí dobrého kadeřníka. Jindy může být příčinou ztráty vlasů špatná skladba jídelníčku. Kdo ve stresu zapomíná pravidelně jíst nebo se živí bez rozmyslu tím, co je rychlé, trpí leckdy nedostatkem důležitých látek, které růst vlasů podporují. Také nedostatek tekutin se na kštici negativně podepisuje.
Ženy, jež žijí ve stresu, mívají takzvaně nedrživé vlasy. To znamená, že nedrží žádný účes ani při naprosto bezchybném střihu, vlasy jsou zelektrizované, mají větší sklon k lámání, u pokožky jsou naopak mastné. Je nutné soustředění se sama na sebe, dostat zpět duševní pohodu. Mít hezké vlasy znamená je denně kartáčovat. Děláme to kvůli vlasové pokožce. Kartáč slouží jako masážní nástroj – zabraňuje usazování krve pod pokožkou a jejím rozprouděním se zlepšuje výživa vlasových kořínků. Pokud má žena velké psychické problémy, nepomůže jejím vlasům ani zásah kadeřníka.
(ng)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2434233
DnesDnes462
VčeraVčera765
Tento týdenTento týden4351
Tento měsícTento měsíc4351

Partnerské weby

apartman banner