Paní Zdena z Berouna se ptá: „Máte nějaký recept na svědění kůže? Nikdy jsem netrpěla na ekzémy a podobně, ale v poslední době mě často svědí kůže, a nejen na rukou. Přitom se mi ale vyrážka neobjevuje…“
Co nám k tomuto problému řekla lékařka a propagátorka alternativní medicíny Taťána Kozlová?
„Pokud nás z ničeho nic svědí kůže, může klesat hormonální činnost, nepracuje správně imunita. Při poklesu imunity - třeba na podzim - tělo reaguje kriticky, může se to projevit právě svěděním pokožky. Ke konkrétním kožním problémům (ekzémy, psoriáza, neurodermitida) dochází v případě, že má člověk nějaký fyziologický problém. Pokud je kůže jen suchá a svědí, jde často o reakci na stres, na psychické vypětí, s nímž tělo nesouhlasí. Nelze ale říci, že je svědění pokožky jen kožní problém, jde o řeč těla, upozornění na nespokojenost. Podrážděnou pokožku je třeba uklidnit, namastit, hydratovat. Někdy se tímto způsobem mohou hlásit žaludeční vředy nebo chronická zácpa, které si člověk nevšímá, protože je to pro něj dlouhodobý problém, na který si zvykl.
Suchost a podráždění pokožky se objevuje v devadesáti procentech u lidí, kteří trpí nepravidelnou stolicí, zácpou. Proto je nutné hlídat si, co konzumujeme - odstranit tučné, pálivé, nedoporučuje se pepř, zázvor a podobně. Doporučit lze naopak syrovou zeleninu, ovoce - zelí, kapustu, rajčata, jablka - i upečená či vařená na vodní lázni, jablka obsahují hodně pektinu, stahují vnější problémy. Pomáhá i ovesná kaše se zeleninou ve formě salátu. Důležitý je pitný režim, je třeba vypít minimálně litr tekutin denně a dobré je pít vodu se šťávou z citronu. Co se týče bylinek, pomáhá dubová kůra. Lze připravit lokální koupel, třeba na ruce, nohy. Když svědí pokožka jinde po těle, pak si vezměte krabičku dubové kůry a podle návodu si připravte odvar či několikahodinový výluh. Ten se přidá do vany do koupele, což se aplikuje dvakrát týdně (například v pondělí a v pátek).
Nemluvíme-li o konkrétních kožních nemocech, pak je suchá kůže problém vnitřní dráždivosti. Organismus není spokojený s informacemi, které dostává (z rodiny, práce…)
Svědění pokožky je ale také často diagnostiským bodem slabé a nedostatečné funkce žlučníku. Ten plní v těle funkci dispečera. Operace (vyjmutí) žlučníku patří k nejakutnějším a nejčastějším výkonům, ale fyziologický stav organismu se po něm nemusí zlepšit. Žlučník distribuuje to, co tvoří játra, a ta mají na tři stovky funkcí v těle. Dokud žlučník pracuje, je v těle pořádek. Když dispečer - žlučník chybí, žluč se usazuje v tvrdých kloubech - v kolenech, loktech atd., tělu to přináší jiné problémy…“
(zem)
Kontakt: Taťána Kozlová - 603 537 825, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470719
DnesDnes554
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden1134
Tento měsícTento měsíc2349

Partnerské weby

apartman banner