Podle statistiky je porucha štítné žlázy objevena u 15 až 20 % náhodně vyšetřených žen. Patří k jedněm z nejdůležitějších orgánů v těle. Podílí se na celé řadě funkcí a je nezbytně nutná pro zdravý vývoj člověka. Říká se o ní, že je továrnou na zdraví. Jestliže přibýváte na váze, aniž byste změnili své stravovací zvyklosti, začaly vám padat vlasy, cítíte se unaveně, i to mohou být signály, že štítná žláza nepracuje, jak má.
Zkuste se otestovat a na následující otázky odpovídejte ano nebo ne. Máte problémy se soustředěním? Přibíráte na váze bez toho, že byste si nadměrně na talíři dopřávali? Trápí vás zácpa? Nedaří se vám otěhotnět? Máte pocit, že jste neustále unavení a méně výkonní? Je vám zima, i když je teplo? Lámou se vám nehty, pokožka je extrémně suchá? Stěžujete si na nespavost? Pozorujete otoky rukou a obličeje? Často se přistihnete, že jste nervózní? Pokud jste na více než čtyři otázky odpověděli ano, měli byste se o těchto příznacích poradit s obvodním lékařem. Jednoduché krevní testy odhalí, zda je třeba navštívit specialistu - endokrinologa - a započít s případnou léčbou. Problémy se štítnou žlázou se mohou vyskytovat v každém věku, častěji však postihují ženy.
Hypotyreóza
V tomto případě jde o sníženou funkcí štítné žlázy, která neprodukuje dostatečné množství hormonů. Tato porucha se může ohlašovat častými depresemi, zimomřivostí, únavou, zácpou, suchou loupající se kůží, pomalým myšlením, lámajícími nehty, opuchlými víčky, ospalostí, pomalým růstem a vypadáváním vlasů. U žen může docházet k problémům s menstruačním cyklem - k jejímu vynechávání, opoždění, k silnému krvácení.
Hypertyreóza
Nadměrná produkce hormonů štítné žlázy - to je hypertyreóza. Typickými znaky bývá zrychlený tep, silné bušení srdce, průjmy, nervozita, nadměrné pocení, celkový neklid, vysoký krevní tlak, výrazný pokles hmotnosti.
Podle lidové medicíny má v prevenci těchto poruch velký význam pročišťování a regenerace těla, odstraňování infekčních ložisek z těla, jednou z příčin jsou velmi často plísně a kvasinky v organismu. Užívání jakýchkoli potravinových doplňků, vitaminů a bylinných přípravků je vhodné konzultovat s ošetřujícím lékařem.
(map)
DODATEK
Vyšetření štítné žlázy je bezbolestné, spolehlivé a samotný zdravotní problém je léčitelný. Existuje řada léků, které funkci štítné žlázy efektivně normalizují.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503648
DnesDnes447
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1900
Tento měsícTento měsíc14994

Partnerské weby

apartman banner