Lymeská borelióza je nemoc vyvolaná spirálovitou bakterií Borrelia burgdorferi. Borrelie cirkulují mezi divoce žijícími zvířaty (hlodavci, lesní zvěří) v určité geografické oblasti a přenášejí je především klíšťata. V přenosu se však mohou uplatnit i některé druhy krev sajícího hmyzu. Infikovaná mohou být všechna stadia klíšťat (larvy, nymfy a dospělá klíšťata). Všechny sají krev člověka a mohou tudíž infekci přenést. Kromě člověka mohou být postiženi ptáci, psi, koně a dobytek. Spirochety pronikají do hostitele kůží v místě přisátí klíštěte. Čím déle klíště nebo jeho vývojové stadium saje krev, tím je větší možnost přenosu borrelie.
Kdo je nejvíce ohrožen?
Vnímavost vůči nákaze je všeobecná. Přítomnost protilátek v krvi vůči borreliím u zdravých osob svědčí o častém kontaktu s původcem nákazy. Pouze malá část z nich však onemocní. Nejčastěji onemocní lidé, kteří často a dlouhou dobu pobývají v listnatých lesích, v prázdninových táborech, nebo sezónní lesní pracovníci.
Jaké jsou příznaky onemocnění?
Lymeská borelióza má časné a pozdní stadium onemocnění. V časném je typickým příznakem pomalu se šířící červená skvrna, zvaná erythema migrans, která se objeví v místě přisátí klíštěte. Skvrna se kruhově zvětšuje a mívá ohraničený lem s výbledem uprostřed, je obvykle větší než pět centimetrů. Může se vytvořit během několika dní přisátí klíštěte, ale také za několik týdnů. Nejčastější inkubační doba je sedm až čtrnáct dní. Erytém se však objevuje asi jen u padesáti procent pacientů. Častým příznakem může být také horečka, třesavka, bolesti ve svalech, únava. Tato fáze může připomínat chřipku, protože přisátí klíštěte nevede vždy ke kožním projevům. Po několika týdnech, většinou však ne déle než za tři měsíce, se mohou vyskytnout různé projevy postižení nervového, kardiovaskulárního a kloubního systému. Pozdní stadium se projevuje za více než šest až dvanáct měsíců zejména postižením kloubů, nervového systému a má chronický průběh. Jak se léčí lymeská nemoc? Velmi důležitá je včasná diagnóza, protože léčba antibiotiky v prvém stadiu bývá velmi účinná a může zabránit rozvoji pozdní formy onemocnění. O nasazení antibiotik rozhoduje lékař.
(han)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505432
DnesDnes491
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3684
Tento měsícTento měsíc16778

Partnerské weby

apartman banner