Lékař, který se při rozhovoru dívá pozorně pacientovi do tváře, to nedělá jen kvůli navázání kontaktu. Některé rysy obličeje mohou odhalit mnohé o pacientově zdravotním stavu. Suchá, šupinatá kůže nebo rty jsou obvyklou známkou dehydratace, potřebou přijímat mnohem více tekutin. Mohou být i příznakem dalších, mnohem závažnějších chorob. Nežádoucí porost obličeje u žen může být známkou hormonální poruchy, která se vyznačuje zvýšenou hladinou mužského hormonu. Je to i jedna z příčin ženské neplodnosti.
Měkké žluté skvrnky na víčkách, léze naplněné cholesterolem, hrozí vyšším rizikem onemocnění srdce.
Kruhy pod očima a otoky očí mohou být znamením chronické alergie, která roztahuje cévy a působí jejich prosakování.
Obličejová asymetrie může být první známkou hrozící mrtvice. Pokud se nemůžete naplno usmát nebo se vám špatně mluví, obraťte se na lékaře.
I malé změny barvy pleti mohou být signálem potíží. Bledost může být signálem chudokrevnosti, nažloutlá pleť může znamenat jaterní onemocnění, promodralé rty nebo nehty bývají příznakem srdečního nebo plicního onemocnění.
Svědící shluky červených pupínků někdy signalizují celiakii, autoimunitní chorobu, při které tělo špatně snáší lepek. Vyrážka ve tvaru motýla, zasahující do oblastí tváří a přes hřbet nosu, může být známkou autoimunitní choroby lupus. Spouštěčem vyrážek v obličeji mohou být i alergie, ekzémy a růžovka.
Spolu s dalšími rysy, jako je silný krk a drobná čelist, může být ustupující brada známkou spánkové apnoe. Pokud chrápete, hned ráno vás bolí hlava a jste unavení, nechte se vyšetřit.
(ndro)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504632
DnesDnes264
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden2884
Tento měsícTento měsíc15978

Partnerské weby

apartman banner