Název CHOPN, chronická obstrukční nemoc, se používá poměrně krátce, ale stav, který označuje, je znám už stovky let. Název se začal používat asi v 60. letech minulého století. Prakticky vzato jde o dvě různé nemoci: 1. chronickou bronchitidu a 2. rozedmu plic. O chronickou bronchitidu se jedná, pokud má dotyčná osoba dvakrát či vícekrát během dvou let po tři měsíce vlhký kašel a vykašlává hleny. Při plicní rozedmě ztrácejí plíce schopnost se roztahovat a smršťovat. Obě choroby ztěžují normální dýchání. Obvykle se nemoc považuje za nemoc kuřáků, ovšem fakt je, že se rozvine i u některých osob, které nikdy nekouřily. Jsou to ti, kteří přicházejí dlouhodobě do kontaktu s prachem, kouřem a znečištěným vzduchem.
Naštěstí už existují metody, jak lze lidem s touto chorobou ulevit. Podle jedné studie může pomoci i jídelníček s dostatkem ovoce a ryb a pravidelný pohyb. Dnes dostupná léčba zahrnuje kyslíkovou terapii nebo léky zvané bronchodilatátory, které rozšiřují dýchací cesty. Pomáhá i každoroční očkování proti chřipce.
Nejdříve si člověk ovšem musí zjistit, zda mu takové onemocnění hrozí. Jde o nenáročné vyšetření zvané spirometrie. Měří se při něm objem a proud vydechovaného vzduchu, tedy to, kolik vzduchu vdechujete a jakou rychlostí. Příznaky nemoci se snadno poznají: těžko popadáte dech, zejména po námaze, trpíte chronickým kašlem, pracujete v prašném, zakouřeném nebo chemikáliemi zasaženém prostředí, jste nebo jste byli dlouholetými kuřáky.
(ksa)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501377
DnesDnes346
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4067
Tento měsícTento měsíc12723

Partnerské weby

apartman banner