Nehýbeme se, proto tloustneme… Nejrozšířenějším mýtem je právě toto tvrzení a ještě se k tomu přidává velmi často, že lidé také tloustnou proto, že mají nezdravé stravovací návyky. Je ale důležité si vzpomenout na to, že obezita není vždy příčinou našeho chování. Ačkoli nedostatek fyzické aktivity a špatné stravovací návyky jsou hlavními příčinami obezity, jsou tu i další elementy, které by ji mohly způsobovat a které musíme vzít v úvahu. Kupříkladu hormonální poruchy. V mnoha případech ztráta váhy vyžaduje určité úsilí. Nic se však nemá přehánět. Všeho musí být s mírou.
Ženy přibírají automaticky…
Mnoho lidí se domnívá, že je přirozeným procesem, že starší ženy přibírají na váze či dokonce rapidně ztloustnou. To však není pravda. Samozřejmě záleží na genech. Kromě genů je však také podstatné, jak moc pohybu žena má a také čím se stravuje. Metabolismus se tedy časem může změnit, ale přesto rapidní tloustnutí není normální pro žádné tělo. Může značit nějakou nemoc. Podle amerických studií ženy, které náhle naberou mnoho kil navíc, mají ve věku od osmnácti let do středního věku velké riziko vzniku rakoviny prsu. Mají přibližně 2x tak větší riziko než ženy, jejichž váha zůstává stabilní.
Obezita je dědičná
Mezi lidmi kolují zvěsti, že obezita se dědí z generace na generaci, protože je genetická. Člověku sice geny váhu ovlivňují, jedná se však jen o malou část složité rovnice. Některé děti jsou samozřejmě více náchylné na přibírání na váze, ale to neznamená, že nutně budou mít potíže s tím, aby si udržely zdravou váhu do budoucna. Většina dětí si svoji váhu udrží, pokud se živí zdravě a věnuje se nějakému sportu.
(ng)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2585227
DnesDnes868
VčeraVčera886
Tento týdenTento týden4120
Tento měsícTento měsíc15591

Partnerské weby

apartman banner