Heřmánek se hojně využívá v kosmetickém průmyslu, extrakty z této bylinky bývají v pleťových maskách nebo ústních vodách, masti s účinnou látkou chamazulenem urychlují hojení a zamezují tvorbě jizev. Oplachování

vlasů heřmánkovým nálevem jim dodá světlejší odstín a lesk, zároveň dezinfikuje vlasovou pokožku. Výluh připravíme tak, že 20 g heřmánku necháme 10 minut vyluhovat ve 2 dl vody. Vždy oplachujeme po umytí vlasů. Heřmánkový odvar je vhodný pro omývání starší a povadlé pokožky, pleť dostane zdravou barvu.

Na zklidňující heřmánkovou koupel použijeme dvě hrsti heřmánku, které spaříme horkou vodou a necháme louhovat. Scedíme a vlijeme do koupele. Na heřmánkový olej budeme potřebovat 30 g čerstvých květů bylinky, ¼ l olivového oleje. Květy vložíme do skleněné nádoby, zalijeme olejem a necháme asi týden na slunném místě odležet. Scedíme a použijeme při masážích, do koupelí a podobně.

V domácí kosmetice můžeme využít i květy černého bezu. Nálev z květů (hrst květů a ½ l horké vody) necháme zchladit a použijeme k omývání nečisté pleti. Pleťovou masku, která vyživí pleť a vyhlazuje vrásky, připravíme ze stejného dílu květu bezu, heřmánku a lípy. Čerstvé nebo sušené bylinky spaříme horkou vodou a přidáme trochu mouky. Máme-li suchou pleť, doplníme několika kapkami kvalitního oleje. Vytvořené teplé těsto dáme do gázy a použijeme jako pleťovou masku. Mírným tlakem na obličeji vytvarujeme, necháme působit 20 minut a obličej umyjeme teplou vodou. Bylinky můžeme používat i jednotlivě.

(žuk)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2379764
DnesDnes665
VčeraVčera957
Tento týdenTento týden2562
Tento měsícTento měsíc7193

Partnerské weby

apartman banner