Kopřiva může sehrát důležitou roli v péči o vzhled. Chceme-li mít vlasy pružné a lesklé, připravíme si odvar z 50 g čerstvých nastříhaných kopřiv, které povaříme v litru vody a přidáme lžíci octa. Tímto odvarem opláchneme vlasy po umytí. Čerstvé mladé kopřivy se mohou

použít při napařování obličeje nebo přidat do koupele. Zvlášť vhodné jsou na mastnou pleť.

Z listu a květu podbělu můžeme připravit hojivý a uklidňující nálev k rannímu a večernímu omývání pleti. Postupujeme tak, že květ i list podbělu napěchujeme do sklenice, rozmačkáme vařečkou, zalijeme převařenou studenou vodou a necháme 24 hodin vyluhovat.

Od 16. století je doloženo kosmetické použití šalvěje, dříve se listy této bylinky s oblibou využívaly jako „kartáček na zuby“. Žvýkání čerstvých listů šalvěje odstraňuje zápach z úst. Vlasům prospěje, spláchneme-li je nálevem ze šalvějových listů. Získají lesk a také ztmavnou šedivějící vlasy. Silný nálev ze šalvěje přidaný do koupele má osvěžující a posilující účinek.

Výtažky ze jmelí se využívají v kosmetice pro masti a emulze ke zklidnění pokožky a k omezení tvorby lupů.

Nálevem z přesličky (20 g sušené bylinky na 100 ml vody spaříme a necháme 20 minut stát) omýváme unavenou, stárnoucí pleť po dobu alespoň jednoho týdne. Po omytí ošetříme výživným krémem. Vhodná je oplachovací koupel pro posílení a proti vypadávání vlasů - asi osm lodyh přesličky namočíme do 6 dl vody, krátce povaříme a necháme odstát až do mírného vychladnutí. Pak scedíme a můžeme přidat lžíci jablečného octa. Odvarem oplachujeme vlasy po umytí. Čaj z přesličky podporuje také zdravý růst nehtů, neboť obsahuje důležitý křemík.

(jam)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452233
DnesDnes140
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden140
Tento měsícTento měsíc3179

Partnerské weby

apartman banner