Nejčastěji se objevuje v období puberty, ale stejně tak může potrápit ženy po čtyřicátém roce věku. Zánětlivé onemocnění kůže, které vzniká v pórech ucpaných kožním mazem, může mít celou řadu příčin. V dospělosti je nejčastějším důvodem

nerovnováha ženských a mužských hormonů v těle, užívání některých léků, zejména proti epilepsii, orální antikoncepce, steroidy. Akné často způsobuje i nadměrná spotřeba solených potravin, cukru, tuku, nedostatek některých vitaminů. Také přehnaná péče o pleť, užívání nevhodných kosmetických přípravků nebo špatné a nedostatečné odličování může vést k tomu, že se póry ucpou. Zhoršení stavu pleti se objevuje také před ovulací, během menstruace, v období nadměrného stresu, nebo když ji ošetřujeme nečistýma rukama.

Co s tím? Problematická pokožka potřebuje speciální kosmetiku gelové a fluidní konzistence bez olejových přísad. Důležité je pravidelné čištění pleti, zejména ráno a večer, nedráždivými přípravky bez obsahu alkoholu. U zánětlivých forem akné lékař předepisuje lokální nebo celková antibiotika, která omezují množení bakterií a likvidují zánět. Pleti udělá dobře pulzní světlo a laserová terapie, které nabízejí některé kosmetické salony.

Prevencí vzniku akné je také správná životospráva, dodržování racionální výživy. V jídelníčku je třeba omezit tučná jídla, uzeniny, sladkosti, bílé pečivo, instantní výrobky, příliš slaná a kořeněná jídla, colové nápoje, různá dochucovadla a stabilizátory, polotovary. Žádoucí je ve zvýšené míře do něj zařadit celozrnné pečivo, bílé maso, luštěniny, bílé jogurty, celozrnné obiloviny. Stav pleti zhoršují též nadměrná konzumace kofeinu, alkohol a kouření.

(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455912
DnesDnes491
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3819
Tento měsícTento měsíc6858

Partnerské weby

apartman banner