Zlaté či platinové šperky bývají drahé a na pláž se vždy nehodí, nehledě na to, že je můžeme ve vodě a při plážových aktivitách snadno poškodit či ztratit. Levná bižuterie je často zdraví nebezpečná a u moře, kde je jiná vlhkost a

složení vzduchu, brzy ztrácí své estetické vlastnosti. Povrch se snadno odlupuje, na ostrém slunci ztratí barvy svoji sytost a na kvalitě materiálu se podepíšou i opalovací prostředky a mořská voda. Stříbro je cenově dostupné pro každého, je zdravotně nezávadné, elegantní, nadčasové a přečká generace. Může nás provázet do školy i zaměstnání, do společnosti i k moři. Musíme se o ně ale i tam dobře starat.

V létě pozor na to, co nosíte v dekoltech

V létě nosíme šperky přímo na pokožce – nejlépe v hlubokých dekoltech. A přitom Česká obchodní inspekce zjistila, že každý šestý bižuterní výrobek představuje zdravotní riziko. U nestandardní bižuterie se z těžkých kovů v nadlimitní míře objevují nejčastěji nikl, olovo a kadmium. A jak víme ze školních lavic, je pokožka „propustná“, takže se přes ni dostávají tyto látky do našeho organismu, kde mohou způsobit kožní problémy, alergie, genetické mutace i rakovinové bujení. Nejčastějším výrobcem takové bižuterie je východní Asie. Vždy proto zbystřete, pokud nakupujete na neznámém zahraničním webu či přímo v navštívených zemích. Profesní a puncovní odpovědnost tamních řemeslníků může být diskutabilní.

Doma si výrobce „proklepněte“

Pokud se chcete možným problémům vyhnout, vyberte si na léto šperky od prověřeného tuzemského výrobce, u něhož se nemusíte bát o kvalitu a pravost produktů a ryzích kovů. Ideální je mít svého šperkaře „doma pod lupou“, abyste si mohli ověřit jeho historii, reference, výrobní standardy, ocenění či kritiky. Renomovaní šperkaři dokážou nabídnout svým zákazníkům různé výhody, záruky, speciální servis a hlavně kontakty na sebe - na svoji dílnu či výrobnu, a to na obalech výrobků, u prodejců i na sociálních sítích. Známkou serióznosti výrobce je například jeho účast na veletrhu šperků v ráji klenotníků, v italské Vicenze, kterého se pravidelně účastní nejvýznamnější světové firmy ve šperkařském světě.

Ozdobte se až po nalíčení

„Pokud chcete, aby vám například stříbrné šperky vydržely dlouho krásné, je třeba zabránit jejich chemickému a mechanickému poškození,“ radí Michal Kotyza, designer a šperkař z Moshny. „Uchovávejte je vždy odděleně od jiných ozdob, nejlépe na suchém a tmavém místě. Stříbro je náchylné k černání, které je vyvolané oxidací na vzduchu a příliš kyselým pH faktorem pokožky a vylučovaného potu. Čištění provádějte pomocí speciálních roztoků a vat. Někteří šperkaři nabízejí profesionální čištění v rámci záruky či servisu pro zákazníky.“

Většina chemikálií je pro stříbro agresivní, proto se vyhněte kontaktu s čisticími prostředky. Škodlivé mohou být i kosmetické přípravky, jako jsou krémy, parfémy, tělová mléka, odlakovače, odličovací přípravky, make-up či laky na vlasy. „My, šperkaři, doporučujeme nasazovat klenoty vždy až po dokončení líčení, po nalakování vlasů, použití tělových emulzí, pudrů a parfémů. Špatný vliv má na stříbro i chlor, do bazénu je proto lepší chodit bez ozdob. Šperkům mohou uškodit časem i minerální prameny,“ vyjmenovává Michal Kotyza.

Nová úprava šperků

Současným trendem je rhodiování stříbrných šperků. Je to nová antioxidační povrchová úprava, která přináší vylepšení vlastností a zvýšení odolnosti šperků. Stříbro, jak již bylo řečeno, na vzduchu oxiduje, následkem toho potom černá, ztrácí svůj lesk a odolnost. Díky této technologii, která je dražší než zlacení (rhodium je totiž jedním z nejdražších kovů), jsou šperky mnohem odolnější, mají vyšší lesk, nečernají ani nežloutnou. S takovou úpravou stříbrných šperků se setkáte u kvalitních výrobců a prodejců. Ovšem i rhodiovaný šperk je dobré před koupáním v moři sundat - může dojít k mechanickému poškození třeba od písku či plážových kamínků, pokud dovádíte ve vlnách.

(lam)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505401
DnesDnes460
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3653
Tento měsícTento měsíc16747

Partnerské weby

apartman banner