Zatímco si u potravinářského zboží pečlivě hlídáme datum spotřeby nebo dobu minimální trvanlivosti, u kosmetických přípravků by nás to možná ani nenapadlo. Přitom i běžné krémy a další používaná líčidla staršího data by mohly tělu uškodit. Odborníci upozorňují, že starší

kosmetika obsahuje celou řadu potenciálně velmi nebezpečných bakterií. Nezodpovědný přístup, podceňování data spotřeby kosmetiky, nemístná šetrnost totiž mohou v krajním případě dokonce vést k trávicím problémům, močovým infekcím a k jiným zdravotním problémům. Jak tedy kosmetické přípravky uchovat?

Krémy. Některé mají dobu spotřeby stanovenou na rok, dva, ovšem u přírodních produktů může jít o mnohem kratší dobu, po kterou je možné zboží používat. Některé speciální složky, které se nejčastěji objevují u přípravků proti stárnutí pleti, u anti-age krémů nebo na akné, mohou ztrácet na účinnosti.

Líčidla. Snažte se je spotřebovat do data uvedeného výrobcem. I proto je dobré uskladňovat kosmetiku v původním obalu. Nejkratší dobu spotřeby mají řasenky, většinou vydrží pouhé tři měsíce. Oční stíny o něco déle, rok až osmnáct měsíců. Opatrně s make-upem. Jakmile začne měnit konzistenci, přestaňte ho používat. Výrobci deklarují, že si maximální kvalitu zachová do dvou let. Pudry, rozjasňovače, tvářenky, vzhledem k tomu, že neobsahují vodu a bakterie se tak nemají možnost rychle množit, vydrží více než rok. U všech líčidel platí nutnost používat při aplikaci vždy čisté pomůcky, ať už se jedná o houbičky či štětečky. I ořezávátko na oční stíny, rtěnky a konturovací tužky je třeba pravidelně dezinfikovat.

Parfémy. Rozhodně je nevystavujte přímým slunečním paprskům, ale ani umělé světlo jim nedělá dobře. Stálou kvalitu výrobku zajistí chladnější a spíš temnější stanoviště. Mnohem praktičtější je parfémy vystavit na toaletním stolku v ložnici, neboť vlhkost v koupelně by mohla po čase kvalitu vůně ovlivnit, zvláště, pokud ji používáte sezónně, jen při určité příležitosti. Ideální je uchovat parfémy ve skříňce v původním obalu a vždy ho po aplikaci pečlivě uzavřít, aby se do něj nedostal vzduch.

Jiná zkrášlovadla. Rtěnky a lesky na rty vydrží kolem jednoho roku. Měly byste vědět, že není dobré nanášet je hned po jídle, neboť to napomáhá k množení bakterií. Lak na nehty můžete používat celý rok. Jestliže zjistíte, že mění konzistenci a špatně se nanáší, pak je dobré se s ním nekompromisně rozloučit.

Obecné rady. Pro skladování většiny kosmetických přípravků je ideální suché a chladnější prostředí. Proto koupelna, v níž je během dne většinou neustále vlhko, není tím správným místem pro uchování malovátek. Krémy by se měly pokud možno nanášet speciální špachtličkou. Jen tak lze zabránit tomu, aby se do nich dostaly bakterie. Vždy je zapotřebí po použití uzávěr dobře zavřít. Jestliže u některého kosmetického výrobku zaregistrujete nezvyklou konzistenci, divný zápach, jiné zabarvení, je na čase ho přestat používat a pořídit si nový. I kdyby mělo jít o luxusní krém, na který jste dlouho šetřila. Případné kožní problémy za to rozhodně nestojí.

(se)

RADA SPIRITU

Parfémy vydrží poměrně dlouhou dobu, i ony ale mají expirační dobu. Je třeba je skladovat na chladném a tmavém místě. Pokud začnou měnit barvu i vůni, mohou dráždit pokožku.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505502
DnesDnes561
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3754
Tento měsícTento měsíc16848

Partnerské weby

apartman banner