Většinou se lidé cítí trapně, když zrudnou až po kořínky vlasů. Stává se to při stresových situacích, nadměrné námaze nebo třeba při konzumaci horkých nápojů. Za problémy s červeným obličejem může i nem oc zvaná růžovka.

Červená tvář
Příčina zčervenání není zcela jasná. Významnou roli hrají autonomní nervy a anatomická zvláštnost obličeje. Chladná krev ze žilek střední části obličeje je sbírána v nosní přepážce a v kosti tvrdého patra. V místě, které se anatomicky nazývá sinus cavernosus , se chladná krev mísí s horkou tepennou krví přicházející z mozku. Teplotní nerovnováha způsobuje roztažení obličejových kapilár, a právě to je častou příčinou, proč se drobný společenský problém mění v chorobu označovanou jako růžovka neboli rosacea.
Růžovka je chronické zánětlivé onemocnění postihující většinou centrální partii obličeje. Ta je působením choroby sytě červená a mírně oteklá. Mezi zmnoženými a roztaženými kapilárami se objevují malé červené pupínky. Viditelný efekt zmizí bez zjevné příčiny a za různě dlouhou dobu se zase projeví.

Koho nemoc trápí
K nejčastějším pacientům patří ženy ve věku od třiceti do padesáti let. Mívají poměrně mastnou pleť a jsou přecitlivělé na kosmetické přípravky. Začátek choroby nebo její zhoršení jsou často spojeny s klimakteriem. U mužů se nemoc mnohdy vyvíjí v horším, třetím stádiu, charakterizované „nafouklými“ tvářemi a bambulovitým zvětšením nosu, odborně nazývaným rinofyma. Léčba probíhá formou operačního zákroku, při kterém se odstraní nadbytečné vazivo a kůže se postupně upraví dermobrazí (obroušením).

Dodržování tvrdé disciplíny
Předpokladem návratu k lepšímu stavu je respektování standardních omezení v životosprávě. Velmi důležitá je naprostá abstinence. Pokud pacient nedodržuje doporučení týkající se životosprávy, může se k ostatním potížím přidat i silné zčervenání očních spojivek a poškození zraku. Běžným způsobem léčby je dlouhodobé podávání antibakteriálních tablet, jako jsou tetracyklinová antibiotika. Výsledky se dostaví dříve, nežli při zevní léčbě pomocí vodiček, gelů nebo krémů. Nicméně vhodné je spojení obou způsobů.
(vlab)


 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503913
DnesDnes146
VčeraVčera566
Tento týdenTento týden2165
Tento měsícTento měsíc15259

Partnerské weby

apartman banner