Ráno chceme promluvit, ale místo artikulovaného slova vám vyjde z hrtanu nepříjemný skřípot. Odkašlete si a pak to zkusíte ještě jednou - žádné zlepšení. Aby měl hlas správné zně ní, musí dát vzduch procházející hrtanem hlasivkám správnou vibraci. Zjizvení nebo otok hlasivek změní podmínky jejich vibrace a dochází k proměně hlasu nebo i jeho ztrátě. Poškození hlasivek může mít mnoho různých příčin. Špatné zacházení s hlasem vede nejednou k jejich přechodnému podráždění a dysfunkci. K dalším možným příčinám onemocnění hrtanu patří virová nebo bakteriální infekce horních cest dýchacích nebo alergická reakce.

Abychom opět získali svůj původní hlas, existují na to různé způsoby.
Za prvé - zmlknout. Bez ohledu na původ zánětu hrtanu je nejdůležitější po určitou dobu hlasivky šetřit.
Škodí i šepot. Hlasivky jsou při šeptání zapojeny stejně silně jako při hlasitém křiku.
Miska s horkou vodní párou. Někteří lékaři doporučují dvakrát v průběhu dne inhalovat nad miskou horké vodní páry. Inhalace by měla trvat vždy 5 minut.
Co nejvíce tekutin. Je nutné vypít každý den 8 až 10 sklenic tekutiny, nejlépe teplé nápoje , čaj s medem a citronem.
Dýchejte nosem. Měli byste se snažit dýchat nosem.
Nekuřte. Samozřejmě je kouření nežádoucí. To je hlavní příčina vysychání sliznice v hrdle.
Vyhýbejte se suchému vzduchu. Mějte na mysli, že pohyb v tzv. suchém prostředí může být pro sliznici horních cest dýchacích škodlivý. Používejte zvlhčovač vzduchu.
Prověřte léky, které užíváte. Některé léky mohou silně vysušovat sliznici horních cest dýchacích. Máte-li nějaké pochybnosti, poraďte se s lékařem. Vysoušení sliznic mohou způsobovat léky proti vysokému tlaku, na štítnou žlázu a antihistaminika ( léky proti alergiím).
Důležitá je volba správného léku proti kašli. Prostředky obsahující mátu nebo mentol nejsou v tuto chvíli nejvhodnější. Místo nich užívejte medové nebo ovocné pastilky. (vlab)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453596
DnesDnes292
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1503
Tento měsícTento měsíc4542

Partnerské weby

apartman banner