Meteorologické vlivy, které působí na lidské zdraví, jsou stálou součástí atmosféry, obalující naši planetu. Jejich charakter je přitom velmi různý jak v jednotlivých zeměpisných pásmech, tak i nad pevninam i a moři.

Hlavními faktory, které se neustále podílejí na tvorbě různých meteorologických situací, jsou především teplota, vlhkost vzduchu, jeho proudění a barometrický tlak. Kromě barometrického tlaku můžeme tyto faktory vnímat svými smysly, a proto také máme možnost se před jejich nepříznivými účinky chránit nebo se jim nějak přizpůsobit. V letních měsících patří k velmi aktuálním rozumné opalování, kdy na povrch těla dopadá značné množství tepelných i ultrafialových paprsků. Tady platí především stará moudrost, že všeho moc škodí doslova dvojnásob. Může docházet nejen k přehřátí organismu, které se projevuje úpalem nebo úžehem, ale také ke kožním spáleninám a při dlouhodobém působení i k různým formám kožní rakoviny. Kromě toho dochází i k celkovým poruchám regulace tělesné teploty, které se pak projevují selháním činnosti řady vnitřních orgánů, především u lidí se srdečně cévními chorobami, kde zvláště při vysokém krevním tlaku a ischemické chorobě srdeční hrozí nebezpečí srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice.

Podobně je tomu v dusných letních dnech s malým prouděním vzduchu, kdy je omezeno odpařování potu a tím i ochlazování těla. Opačně nepříznivé chladné a velmi vlhké počasí pak zase vyvolává zhoršení zdravotního stavu u osob, trpících nemocemi pohybového ústrojí - kostí, kloubů a svalstva. Zvláštní skupinu meteorologických faktorů, které mohou velmi nepříznivě ovlivnit zdraví nejen lidí, tvoří různé druhy elektromagnetického, ionisujícího a radiového záření, která jsou stálou součástí přírody a životního prostředí. Stálým zdrojem elektromagnetických vln jsou pak také bouře a blesky, probíhající takřka neustále v celé atmosféře. Působí rovněž na všechny lidské orgány a jejich škodlivý vliv se projevuje opět nejvíce u lidí se srdečními a nervovými chorobami. Proto tito lidé vnímají obdobně jako revmatici jejich vliv ještě mnohem dříve, než samotná bouřka se studenou frontou dorazí.
(pak)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469822
DnesDnes237
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden237
Tento měsícTento měsíc1452

Partnerské weby

apartman banner