Astma je těžké a alergické onemocnění průdušek, které provází dusivý kašel a záchvaty dušnosti. Onemocnění může propuknout kdykoliv během života, ale většinou začíná již v dětském věku. Astma má velmi často alergické příčiny. Vzhledem k individuálnímu charakteru astmatických potíží není možné sestavit přesný seznam „dobrých“ a „špatných“ potravin. Ale k nejčastějším potravinám, které u citlivých osob vyvolávají ast ma, se řadí kravské mléko, pšenice a další obilniny, ořechy (zejména arašídy), droždí, ryby a vejce.

U některých osob mohou záchvat spouštět určité přísady do potravin - například siřičitany (jsou v zavařeninách, zeleninových polotovarech, sušeném ovoci, uzeninách), i některá potravinářská barviva – E102, E104, E110. Ale nás spíše zajímá, jaké potraviny astmatikům prospívají. Jsou to potraviny s obsahem vitaminů skupiny B (pivovarské kvasnice, luštěniny, slunečnicová a sezamová semínka, libové maso) a zejména antioxidanty, tedy vitamin C (šípky, černý rybíz, citrony, kiwi, paprika, brokolice, kapusta), vitamin E (rostlinný olej, sója a výrobky z ní, fazole, žloutek, špenát), beta-karoteny, tedy provitaminy A (mrkev, špenát, šípky, meruňky, naťová cibule) a minerály zinek (celozrnná mouka a výrobky z ní, dýňová a sezamová semena, hovězí játra, mořské ryby) a selen (mořské ryby, ledvinky, játra, sója a výrobky z ní, fazole). Ty totiž ničí volné radikály, potenciálně škodlivé látky, tvořící se jako součást zánětlivé reakce, jíž se astmatikův organismus vypořádává se znečištěním vzduchu nebo s alergeny.

Ke zklidnění dýchacích cest přispívá i hořčík a podle posledních výzkumů k našim spojencům proti astmatu patří mořské ryby, které jsou vydatným zdrojem omega-3 mastných kyselin, které mají protizánětlivé účinky.

K léčbě astmatu se již po staletí používá česnek, který má protialergický účinek. Účinný může být česnekový nápoj: 1-2 stroužky česneku umixujeme se sklenicí teplé vody.
Při astmatických potížích může pomoci celá řada bylinkových čajů. Léčivý účinek má podbělový čaj, který pijeme 2krát denně. Podbělový list je dokonce považován za nejdůležitější protiastmatickou drogu středoevropské květeny. Známá rakouská léčitelka Maria Treben doporučovala při bronchiálním astmatu léčivou čajovou směs jitrocele a mateřídoušky. Úlevu alergikům přináší fenykl, který čistí dýchací cesty, utišuje dráždivý kašel, doporučuje se i kopřivový čaj, který tiší astmatické záchvaty a odstraňuje z organismu škodlivé látky. Některé další léčivé rostliny mohou zklidnit dýchací cesty a uvolňovat hlen. K těmto rostlinám patří echinacea, plicník, měsíček, anýz, bazalka, jablečník, lipový květ, yzop nebo tymián.
(žuk)

DODATEK
Lidoví léčitelé v souvislosti s astma radí: soustřeďte se na to, abyste dýchali nosem. Až 90 % astmatiků dýchá ústy. Nos je ideální filtr, v němž se zachycují mnohé nečistoty ovzduší.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505397
DnesDnes456
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3649
Tento měsícTento měsíc16743

Partnerské weby

apartman banner