Bolesti v ramenním kloubu, většinou u praváků vpravo, se objevují při opakovaném nebo náhlém přetížení bolestivé horní končetiny. Vlevo často bolí ramenní kloub v po prodělané ischemické chorobě srdeční, angíně pectoris a infarktu myokardu. Dosti častou příčinou bolestí ramenního kloubu bývá prochlazení, vystavení ramenního kloubu průvanu. U lidí dříve narozených se může v rame nním kloubu projevovat revmatismus, drobné i větší kostní výrůstky označované jako artróza neboli osteofyty, zhmoždění tam se nacházejících vazů a svalových úponů. Tyto úponové bolesti (enteritidy) bývají dosti časté a objevují se zejména v noci, kdy tělo leží v klidu. Když je zánětlivě postiženo kloubní pouzdro ramenního kloubu, potom hovoříme o periarthritidě, která mívá dosti často i virový původ, například po chřipce, prodělané viróze.

Při bolestech trvajících v ramenním kloubu déle než jeden měsíc, je nutné udělat rentgenový snímek a absolvovat vyšetření u neurologa, u lékaře zajímajícího se myoskeletární medicínou nebo rehabilitací.

Léčba bolestí ramenního kloubu bývá často svízelná, zvláště když se jedná o stav nazvaný periarthritis humero-scapularis. Jde o chronické onemocnění celého ramenního kloubu, jehož příčina bývá často neznámá, velkou roli mohou sehrávat stresové situace. Toto onemocnění trvá v průměru šest až deset měsíců a ne vzácně přivede člověka až do invalidního důchodu.

Zde se nabízí fyzikální léčba (galvanické proudy, diadynamické proudy, ultrazvuk, diatermie, parafin, individuální cvičení, cvičení v bazénu s teplou vodou, rašelinové zábaly). Ve složitějších případech může bolesti vyléčit aplikace klasické akupunktury, baňkování, symptomatická homeopatie, cílená mobilizace a manipulace postiženého úseku hrudně-krční části páteře. Lokálně jsou vhodné masti typu Traumeel ungentum, kdy se důkladně promaže pokožka postiženého ramenního kloubu a vytvoří se tzv. okluzní obvaz. Na namazané místo se přiloží igelit, pak se teprve oblékne košile a ještě svetr, aby vše bolavé bylo v teple.
MUDr. Jan Miklánek
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433311
DnesDnes305
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3429
Tento měsícTento měsíc3429

Partnerské weby

apartman banner