Ztráta smyslu života, neschopnost, pocit osamocení, beznaděj a také přesvědčení, že dotyčnému nikdo nerozumí a nesympatizuje s ním. Tyto příznaky mohou být spojeny se ztrátou zájmu v práci či doma, neschopností se na cokoliv soustředit a ve vážných případech také se stagnací myšlení a s bludy. Z tělesných příznaků se může objevit ztráta energie, pocit těžkosti, pohybové obtíže či zpomalení poh ybů, sucho v ústech, potíže trávicího ústrojí, zpomalení střevní činnosti a zácpa, poruchy spánku.

Příčiny. U typu tzv. exogenní nebo neurotické deprese je příčina vnější - například rozvod, ztráta zaměstnání, finanční obtíže, ztráta milované osoby. Endogenní deprese jsou výsledkem vnitřních biochemických pochodů, jsou přítomny u některých závažných onemocnění (například kardiopulmonálních, hormonálních - poruchy štítné žlázy, onemocnění nadledvin, infekčních - mononukleózy, AIDS, TBC, chřipky, u neurologických - poranění hlavy, mozková mrtvice, roztroušené sklerózy a podobně).

Terapie. Pacient trpící depresí patří do péče lékaře - psychiatra. V případech lehké deprese mu bude pravděpodobně předepsán trankvilizér (k odstranění strachu) nebo prášky na spaní. Pro deprese endogenní jsou léčbou antidepresiva, neurotické deprese je možno léčit psychoterapií. Během ní se pacient pravidelně setkává s lékařem, ať už samostatně, nebo jako člen skupiny. Každá osoba v depresi, která uvažuje o sebevraždě, by měla okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Je nutné upozornit, že zlepšování stavu může být pomalé a kolísavé.
(vlab)
DODATEK
Z přírodní lékárny jsou vhodné velké dávky vitaminu B, z hydroterapie se osvědčily masáže, sauna. Fyzioterapie doporučuje čaj z brutnáku a z rozmarýny lékařské se špetkou baldriánu.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433295
DnesDnes289
VčeraVčera729
Tento týdenTento týden3413
Tento měsícTento měsíc3413

Partnerské weby

apartman banner