Astma je vlastně chronický zánět dolních cest dýchacích, který je způsobený nepřiměřenou reakcí organismu na látky, které se dostaly do průdušek. Spouštěcím mechanismem může být kontakt s virovou infekcí, alergenem, tělesnou zátěží, psychickým stresem, také vdechováním velmi studeného vzduchu, který je zvláště suchý, ale mohou tomu napomoci i jedovaté látky ze vzduc hu, někomu vadí kouř z cigaret.

Jaké jsou astmatické příznaky? Dráždivý kašel, nejčastěji v noci, který vzniká při stresových situacích a velké zátěži, obtížné dýchání, také hvízdavý dech s prodlouženým výdechem, velká tíž na hrudi a pocit nedostatku vzduchu. Pro mnoho lidí je toto onemocnění velkou zátěží a bojí se každé větší fyzické námahy. Někdy jsou tyto obavy zbytečné, neboť i lidé s astmatem mohou sportovat a vyniknout v něm. Jen se musí řádně léčit a trénink přizpůsobit svému zdravotnímu stavu.

V naší republice je postiženo kolem šesti set tisíc osob a zhruba polovina případů zůstává nepoznána, a proto také neléčena. Nemoc se projeví zhoršením funkce plic, také sníženou tělesnou aktivitou a výkonností, větší všeobecnou nemocností a to především dýchacích orgánů.
(rs)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2433950
DnesDnes179
VčeraVčera765
Tento týdenTento týden4068
Tento měsícTento měsíc4068

Partnerské weby

apartman banner