Atopický ekzém není choroba, která by pacienty ohrožovala na životě, ale kvalita jejich života je výrazně snížena. Jde o ekzematická ložiska nacházející se převážně v zátylí, pod oběma koleny a loketních jamkách, která palčivě svědí. Vyskytují se hlavně u malých dětí. Jde převážně o vrozenou dispozici a alergii na některé potraviny a vnitřní toxiny. Jak si může poradit s atopic kým ekzémem přírodní medicína?

Bylinky
Květ heřmánku, kořen lékořice a list habru ve formě obkladů, kdy vytvoříme odvar (jedna vrchovatá polévková lžíce na půl litru vody), povaříme jednu minutu a necháme dvacet minut vyluhovat. Vyždímanou plínku namočíme do tohoto roztoku a přikládáme na ekzematická svědivá ložiska. Obklady vyměňujeme každé tři minuty alespoň desetkrát až dvacetkrát po sobě, podle závažnosti stavu, až do úlevy. Nakonec promažeme vysušená ložiska mastným krémem typu nivea nebo ungentum lenientis a to tak, abychom promazali pouze postiženou pokožku.

Čeho se vyvarovat
Pití kravského mléka, které obsahuje bílkovinu nazvanou betalaktoglobulin a která je nejčastějším alergenem i u malých dětí.

Olivový olej
Nejlépe volíme panenský. Nanášíme ho na svědivá místa nacházející se i v oblasti obličeje dítěte. Postižená místa potíráme i několikrát denně, jak je zapotřebí, aby pokožka nebyla přesušená.

Ovesné vločky a klíčky
Připravíte si vlažnou příjemnou koupel ve vaničce, do které dáte dvacet vrchovatých lžic jemně namletých ovesných vloček a klíčků a v této lázni dítě koupete asi dvacet minut. Po vysušení čistým ručníkem natřeme ekzematická ložiska doporučenou mastí od lékaře nebo mastí, kterou dítě dlouhodobě dobře snáší.
MUDr. Jan Miklátek
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2373011
DnesDnes440
VčeraVčera940
Tento týdenTento týden2261
Tento měsícTento měsíc440

Partnerské weby

apartman banner