Již v době římského dobytí a obsazení severní Evropy římská flotila brázdila řeku Inn a přivážela zpět sůl, kovy, vosk, obilí a oleje z oblasti Hallein-Salzburgu do kastelu Wernstein a do velkého obchodního přístavu Castra Batawa (dnešního Pasova).

Wernstein mohl být

postaven v průběhu 12. století hraběcím rodem z Formbachu, který měl své hlavní sídlo na řece Inn u dnešního kláštera Vornbach. Je na čase říci, kdo byl vlastníkem a obyvatelem hradu, neboť název „Propugnaculum“ znamená, že nikdy v průběhu své dlouhé historie nebyl trvalým sídlem nějaké šlechtické rodiny.

Hradní dispozice byla vystavěna na zbytcích staré římské pevnosti a patřila vždy k panství hradu Neuburg, na protilehlém bavorském břehu řeky Inn. Wernstein sloužil jako předsunuté opevnění, ale především jako mýtná stanice pro lodi plující po Innu. Byl většinou řízen správci, ke kterým pravděpodobně patřil roku 1200 Ortolf de Propugnaculo. V roce 1158 se stal Neuburg s Wernsteinem majetkem hrabat z Andechs-Merano. Díky manželství s Anežkou, dcerou hraběte z Andechsu, přešla obě opevnění na vévodu Bedřicha II. Bojovného. Vzhledem k tomu, že manželství skončilo rozvodem, musel věno vrátit.

Hrady obléhal Přemysl Otakar II.

V roce 1257 český král Přemysl Otakar II. vojenskou silou získal Neuburg, který pak opakovaně měnil své majitele. Vévoda Albrecht I. obdržel rakouské državy po svém otci v léno a brzy se dostal do sporu s bavorským vévodou Jindřichem, který vedl k válce. Od 20. září 1309 do 9. února 1310 byl Neuburg obležen vojsky Bavorů a nakonec zničen. Sousední Wernstein byl také obležen, ale nebyl dobyt. Podle salzburského míru bylo rozhodnuto, že obě pevnosti připadnou Rakousku.

Když se konečně hrad dostal do vlastnictví rakouských vévodů v roce 1311, byl buď předáván do správy nebo zastavován. Po celé řadě majitelů získal v roce 1654 Neuburg, a tudíž i Wernstein, císařský dvorní komoří hrabě Jiří Ludvík Sinzendorf, neboť všech změn vlastnictví se účastnily vždy obě dispozice. Jiří nechal zřídit na Wernsteinu závod na zpracování stříbrných a zlatých drátů a krátce také mincovnu.

 Když se ukázalo, že se Sinzendorf dopustil rozsáhlé zpronevěry, císařská dvorní komora mu odebrala většinu jeho majetku. Roku 1698 byl Neuburg s Wernsteinem prodán skotskému hraběti Jakubovi z Hamiltonu. V roce 1719 byl ve vlastnictví následován hrabětem Karlem Josefem z Lamberg-Sprinzensteinu. Karel prodal panství biskupské diecézi z Pasova. Kupujícím byl tehdy biskup hrabě Dominik Lamberg, který byl bratrem prodávajícího.

Státní stanice mýtného

Teprve když bylo biskupství sekularizováno v roce 1803, došlo v držení těchto dvou hradů k oddělení majetku. Neuburg připadl bavorskému vévodství a Wernstein se stal majetkem rakouského státu. Zpočátku fungoval jako rakouská stanice mýtného, později byl prodán do soukromých rukou. To znamenalo, že poklesl význam hradu, který se pomalu začal měnit ve zříceninu.

Hrad stojí v oblasti Horního Rakouska, v Innviertelu, asi šest kilometrů severně od Schärdingu. Prohlídka je možná pouze zvenku.

Text a foto: Petr Šafránek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503476
DnesDnes275
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1728
Tento měsícTento měsíc14822

Partnerské weby

apartman banner