Máte rádi řízek nebo plátek na přírodní způsob? Jste spíše pivaři či nedáte dopustit na víno? Stejné je to i s cestováním – někdo vyjíždí na dovolenou zásadně o prázdninách, jiný se vyhýbá davům a jeho chvíle oddychu nadchází od září do května. Specialisté z

CK Fischer rozlišují několik typů cestovatelů - plážové požitkáře, horaly a památkáře. Je jasné, kdo nedokáže strávit dovolenou pasivním odpočinkem a musí být stále na nohou. Patříte-li právě do těchto aktivních skupin, mohly by vás zaujmout následující tipy.

Vstříc pokladu do srdce řecké jeskyně

Oblast kolem Středozemního a Egejského moře v sobě skrývá počátky civilizace, což dokazují i bohaté archeologické nálezy. Můžete tu objevit mimo jiné půvabné jeskyně Petralona, kde byly nalezeny lebka a kosti dokazující, že Homo sapiens pochází z Evropy. Pozůstatky jsou z doby před 700 až 800 tisíci lety a připisují se muži, který se dožil neuvěřitelných 30 až 35 let, přestože tehdy lidé sotva překročili hranici 20 let života. Krásný jeskynní útvar se vypíná ve výšce 300 metrů nad mořem v oblasti hory Katsika ve východní části poloostrova Chalkidiki.

Alhambra - perla vsazená do smaragdu

Chcete-li se procházet tam, kde kráčeli i maurští panovníci, určitě zavítejte do překrásného komplexu paláců a pevností Alhambra na hranici města Granada ve Španělsku. Okouzleni budete nejen dokonalou architekturou starou přes 700 let, ale i úchvatnou přírodou, do které jsou stavby zakomponovány. Ne nadarmo se Alhambře přezdívá „perla vsazená do smaragdu“, nejspíše podle barvy budov a lesů v okolí. Za nádhernými věžičkami se tyčí zasněžené vrcholky majestátného pohoří Sierra Nevada, což ještě podtrhuje jedinečnou atmosféru komplexu. Při západu slunce se můžete projít starobylými uličkami a vychutnat si osobitost Alhambry jako tehdejší králové.

Do Turecka nejen na tureckou kávu

Křižovatka mezi Evropou a Asií je jednou z nejdéle osídlených oblastí na světě a na místech bývalé Anatólie se rozkládá dnešní Turecko. Krajina stejně rozmanitá jako sbírka příběhů Tisíce a jedné noci ukrývá bezpočet odkazů předků. Na své si zde přijdou milovníci divoké přírody i prastarých památek. Ideálním výletem je Pamukkale s výpravou do Hierapolisu. V Pamukkale, nazývané také bavlněný hrad, vyvěrají díky sopečnému zlomu na povrch minerální prameny bohaté na vápník, které za tisíce let vytvořily úžasné scenérie sněhobílých teras s jezírky a malými kaskádami. Přímo nad překrásnou krajinou se nachází ruiny antického lázeňského města Hierapolis. Najdete zde zbytky mramorových sloupů, pěkné divadlo či spoustu prastarých hrobek.

(tz, luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503488
DnesDnes287
VčeraVčera706
Tento týdenTento týden1740
Tento měsícTento měsíc14834

Partnerské weby

apartman banner