Křečové žíly nebo také varixy mohou potkat každého, bez ohledu na věk. Řadí se vůbec k nejrozšířenějším civilizačním chorobám, které postihují dvakrát častěji ženy než muže. Jejich výskyt se výrazně zvyšuje s 

věkem, u populace nad šedesát let věku postihuje téměř každého druhého jedince. Toto onemocnění se nejčastěji objevuje na dolních končetinách. Většina lidí je nepovažuje za zdravotní problém, ale spíše estetický. Ale i ty nejmenší křečové žíly nejsou vždy jen kosmetickým problémem, patří do rukou lékaře.
Nejdříve se přihlašují pocitem tíhy, mravenčením v končetinách, zvýšenou svalovou únavou, mohou se objevit křeče, otoky, vtíravá bolest. Mezi rizikové faktory patří v prvé řadě genetické předpoklady, sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, obezita či těhotenství, hormonální vlivy.
Kdy je třeba navštívit lékaře
Mezi vážné komplikace, které doprovázejí křečové žíly, jsou sraženiny, tromby a praskliny. Místo, kde se sraženina tvoří, bolí a je velmi citlivé na dotyk. Vypadá jako zhrublá červená ploška, která nezmizí, ani po zdvižení nohy. Na praskliny a krvácení jsou nejvíc náchylné křečové žíly v okolí kotníků. Tato komplikace je nebezpečnější než sraženina, protože může dojít k rychlejší ztrátě krve.
Jak se vyhnout křečovým žilám?
Má se za to, že absolutní prevence není možná. Pocit těžkých nohou, únava se dá spolehlivě ovlivnit. Jaká jsou nejčastější doporučení?
Noste vzdušné oblečení i spodní prádlo, které nikde neškrtí. Přednost dávejte pohodlné obuvi s nízkým podpatkem, s vysokým noste jen výjimečně. Příliš těsné šaty, zejména takové, které svírají v pase a okolo slabin, mohou tlačit na cévy a stěžovat odtok krve z dolních končetin.
Krevní oběh podpoří pravidelné sprchování nohou studenou a vlažnou vodou, příliš horké bychom se měli vyhýbat.
Mezi rizikové faktory vzniku křečových žil patří kouření. Tento zlozvyk může nejen napomoci k tvorbě varixů, ale také zvyšovat srážlivost krve, což umožňuje vznik nebezpečné žilní trombóze.
Drobné rozšíření křečových žil může způsobit i porucha hormonální rovnováhy, některé antikoncepční přípravky, proto je dobré poradit se o vhodnosti medikamentu s lékařem.
Nezapomeňte do jídelníčku zařadit pohanku. Obsahuje mnoho prospěšných látek s celou řadu léčivých účinků. Kromě jiného posiluje a zpevňuje stěny žil a cév.
V životosprávě je třeba pamatovat na pravidelný pohyb. Přiměřená fyzická aktivita zvyšuje průtok krve v těle, což může zmírnit bolest postižených nohou a rovněž omezit vznik nových křečových žil.
Při sezení nedávejte nohy křížem, abyste zabránili hromadění krve v žilách. Nejlepší relaxací pro nohy je jejich odpočinek ve zvýšené poloze.
O vhodnosti nosit speciální punčochy by měl rozhodnout lékař.
(map)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470430
DnesDnes265
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden845
Tento měsícTento měsíc2060

Partnerské weby

apartman banner