Mezi poměrně časté vady řeči patří koktavost. Podle odhadu trpí touto poruchou zhruba dvě procenta populace. Vědci sice odhalili, že jde o neurologický problém, na který má v pozdějších stádiích vliv psychika, co ji však konkrétně způsobuje, zatím stále netuší. Nelze tak př edem odhadnout, u koho se objeví. Jisté však je, že pokud se v nějaké rodině již případ koktavosti vyskytl, zvyšuje se pro další generace riziko, že se bude opakovat. Děti podle odborníků začínají koktat nejčastěji ve věku dvou až šesti let.

Zhruba padesát až sedmdesát procent z nich se může vyléčit během prvních dvou let poté, co se porucha objeví. Rodiče se někdy domnívají, že by na koktání svého dítěte neměli upozorňovat, protože to může situaci zhoršit. Očekávají, že porucha sama odezní. Poslední studie ale prokázaly, že jde o mylný předpoklad. Problém nelze ignorovat, naopak, je třeba s dětmi o něm co nejvíce hovořit a co nejdříve vyhledat pomoc logopeda.

Odborníci potvrzují, že právě léčba v raném stádiu poruchy je nejúspěšnější. Se zvyšujícím se věkem a postupujícím vývojem osobnosti dítěte totiž koktavost přerůstá ve velký psychologický problém. Může se dokonce stát, že se děti začnou vyhýbat jakékoli komunikaci. Bojí se posměchu a mnohdy i určité šikany ze strany dětského kolektivu. Čím je dítě starší, tím více snahy, úsilí a odhodlání si léčba žádá.
(zem)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503876
DnesDnes109
VčeraVčera566
Tento týdenTento týden2128
Tento měsícTento měsíc15222

Partnerské weby

apartman banner