Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění virového původu postihující mozek a mozkové blány. Virus klíšťové encefalitidy je přenášen zejména klíšťaty. Mezi rizikové faktory tohoto onemocnění řadíme pobyt v přírodě bez patřičné ochrany kůže. Dalším rizikovým faktorem může být věk pacienta. U pacientů nad 60 let je průběh nemoci horší a komplikovanější, zvyšuje se riziko obrny končetin a onemocnění může končit smrtí.
Nejúčinnější ochranou je očkování. Očkovat se můžete nechat i během roku, nejen před začátkem klíšťové sezóny. Vakcína ale začíná působit až za dva týdny po aplikaci druhé dávky. Toto očkování spolehlivě chrání po dobu tří let.
Nákaze můžeme předejít tím, že zabráníme klíštěti, aby se zachytilo na naší kůži a posléze se přisálo. Proto do přírody vyrážíme řádně vybaveni vysokou a pevnou obuví, dlouhými nohavicemi a rukávy. Tito parazité jsou náchylní na suché prostředí, a proto, nedosáhnou-li brzy místa, které je vhodné k přisátí, pustí se svého hostitele.
Klíšťata se nalézají maximálně ve výšce 60 centimetrů od země, zvláště ve vysoké trávě. Možnost, že nás klíště napadne například pádem ze stromu, není žádná. Pokud se infikované klíště zakousne, možnost nákazy člověka stoupá s dobou, po kterou byl parazit přisátý. Proto je nutné klíště co nejdříve odstranit.
Inkubační doba při klíšťové encefalitidě probíhá celkem bez komplikací. Po dvou týdnech až měsíci nastupuje první fáze, která nese příznaky lehké chřipky. Po několika dnech ustoupí a nastává období klidu, tato fáze trvá zhruba dva týdny. Druhá fáze se vyznačuje vysokými horečkami, prudkými bolestmi hlavy, světloplachostí, nevolností, zvracením a celkovou dezorientací. V případě, že se toto infekční onemocnění včas zachytí a zahájí se odborná léčba, může dojít k úplnému uzdravení. V případech nakažení se nedoporučuje alternativní medicína ani praktiky léčitelů. Tato nemoc je závažná a mohla by zapříčinit jak trvalé následky, tak smrt napadeného člověka.
(zla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501312
DnesDnes281
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4002
Tento měsícTento měsíc12658

Partnerské weby

apartman banner