Onemocnění dna je lidově nazývané nemoc králů. Postihuje asi desetinu populace, převážně muže. Jedná se onemocnění, k němuž mohou vést i genetické (dědičné) vlohy. Organismus nemocného dnou není schopen v potřebné míře odbourávat puriny, které se vyznačují nadměrnou tvorbou kyseliny močové. Pokud není tato ky-selina rozpuštěna nebo přeměněna na rozpustnou látku, nemůže být vyloučena ledvinami z těla ven. Jde tedy o poruchu metabolického systému organismu.
Vysoká koncentrace kyseliny močové v krvi způsobuje krystalizaci této látky v kloubech a jiných tkáních. Nejčastěji jsou postiženy malé klouby na dolních i horních končetinách. Poškozeným místem může ale být i ušní lalůček. U některých lidí může dojít k tvorbě močových kamenů, u jiných k záchvatům, tedy k zánětu kloubů, které je velmi bolestivé.
Nemoc králů se říká tomuto onemocnění proto, že souvisí s rizikovými faktory stravování. Je to nadměrná konzumace masa a alkoholu, kterou si v dřívějších dobách mohly dopřát jen určité vrstvy lidí. Dnes je v civili-zovaných oblastech dostupnost rizikových potravin snadná, proto může onemocnět větší množství lidí.
V každém případě je prvním krokem k léčbě dny úprava stravování a životního stylu. Lékař také většinou pře-depíše léky na snížení koncentrace kyseliny močové v krvi, případně na podporu jejího vylučování z organis-mu. Někdy se podávají léky na úpravu pf moči, aby se zabránilo tvorbě močových kamínků. V akutním stádiu se podávají léky, které zastavují zánět. Při bolestech je dobré postižené místo opakovaně chladit. Z přírodních produktů přinášejí úlevu vojtěška, aloe, lopuch, ale i pravidelná konzumace třešní. Je zcela zakázán alkohol, zejména pivo a červené víno. Nedoporučují se obiloviny (celozrnné výrobky, kynuté těsto), luštěniny (hrách a čočka), špenát reveň, kapusta, červená řepa, česnek, plísňové a tučné sýry, čokoláda a kakao. Vhodné potraviny jsou tmavé a bílé pečivo, hnědá rýže, mléčné výrobky (nízkotučné), zakysané výrobky, mrkev, celer, brambory, banány, třešně, pomeranče, zdravé tuky (rostlinné a za studena lisované) a ovocné šťávy (čerstvé neslazené džusy, kromě brusinkového).
(toh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500337
DnesDnes631
VčeraVčera776
Tento týdenTento týden3027
Tento měsícTento měsíc11683

Partnerské weby

apartman banner