Každý má občas nějaké trápení a starosti. S láskou, penězi, zaměstnáním, bydlením, kamarády… Důležité je nenechat je narůst do obrovských rozměrů. V takovém případě mohou nebezpečně ohrožovat nejen psychickou pohodu, ale také fyzickou stránku, vyústit v psychosomatické choroby. Kdo si střádá v duši negativní pocity, poškozuje si vlastní zdraví. Každý orgán v těle má kromě svého fyziologického poslání i duchovní dimenzi. Podle nejrůznějších průzkumů se předpokládá, že dvacet až sedmdesát procent onemocnění má psychosomatickou příčinu. Každá část těla má svoji symboliku. Emoce, které nedokážeme zpracovat, se mohou odrazit v některém z orgánů.
Víte například, že dlouhodobě neuspořádané mezilidské vztahy mohou vyústit až k ledvinovým kamenům? Může za to permanentní stav, kdy se nedokážeme s někým dohodnout, kdo nám jde na nervy, nemůžeme ho ani vystát. Neuspořádané negativní pocity, nenávist, zloba, kterou si nosíme v sobě, vede k vnitřní agresi, k nadprodukci adrenalinu a ten se může usazovat v ledvinách.
Žlučník, slinivka břišní, žaludek jsou jakýmisi lapači zážitků. Pokud jsou negativní, nepříjemné, frustrující, přinášejí dlouhodobě napětí. Nedokážeme-li někomu odpustit, jestliže nás něco trápí, jsme pod neustálým napětím, může nás rozbolet žlučník či žaludek, slinivka vypovídat službu.
Trpíte často pocity úzkosti, strachem, živíte v sobě beznaděj? Dlouhodobý stav může vyústit v anginu pectoris, problémy s plícemi, které mohou mít podle odborníků na psychosomatické choroby souvislost právě se strachem. I špatná funkce štítné žlázy může mít úzkou souvislost se strachem.
Nejčastěji jsou k psychosomatickým potížím náchylní lidé, na které měli jejich rodiče v dětství nepřiměřené nároky. Mají přehnané požadavky nejen na sebe samé, ale též na své okolí. Jsou přesvědčeni, že negativní pocity, jakou jsou hněv, vztek nesmí být vyjádřené, snaží se všemožně ovládat. Při předcházení psychosomatickým potížím jde především o hledání rovnováhy. Umět být v rovnováze nejen se sebou samým, ale také s druhými lidmi. Podstatné je dokázat se vypořádat se stresem, střídat práci a povinnosti s odpočinkem, pečlivě naslouchat signálům, které tělo vysílá.
(mp)

DODATEK
Psychosomatika jako pojem má svůj původ ve starověké řečtině a to ze dvou slov „psyché“ - duše a „soma“ - tělo. Její úlohou je zkoumat vztahy mezi těmito dvěma slovy a hlavně z vlivu psychických funkcí a pochodů na organismus.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2502829
DnesDnes334
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden1081
Tento měsícTento měsíc14175

Partnerské weby

apartman banner