Označení „alergie na prach“ není zcela přesné, ve skutečnosti se jedná o alergii na roztoče nebo plísně. Právě tyto pouhým okem neviditelné látky vybudí imunitní systém k tomu, že buňky začínají produkovat protilátky, a tím ve své podstatě tělo ohrožují. Vědci zatím marně hloubají nad tím, proč k takové poruše obranyschopnosti dochází. Do jisté míry jde o dědičnou záležitost. Pokud jeden z rodičů trpí alergií, riziko je u dítěte 30 %, jestli se s příznaky alergií potýkají oba rodiče, je to už 60 %.
Alergická reakce nejčastěji postihuje dýchací systém a oči, ale i pokožku a trávící trakt. Mezi celoroční alergická onemocnění patří nesezonní alergická rýma a alergické astma. Průvodními jevy jsou ucpaný nos, vodnatá rýma, časté kýchání, svědění nosu a zánět spojivek. V případě alergie na roztoče a plísně nebývají příznaky tak náhlé a prudké jako u alergie na pyl, na druhou stranu se ale prach usazuje na všem, takže alergikovi hodně znesnadňuje život.
Přes veškerou snahu udržet domácí a pracovní prostředí čisté se prachu prostě nezbavíme. Tvoří ho nepatrné šupinky lidské a zvířecí kůže, vlasové lupy, chlupy, peří, textilní vlákna a výměšky roztočů, bakterie, plísně, řasy, pylová zrna.
Vhodné je často a dobře větrat, měnit častěji ložní prádlo a pyžamo, minimálně jednou týdně vyluxovat matrace a důkladně vyklepat prostěradla, přikrývky a polštáře. Pryč s koberci, textilními závěsy, tapetami, čalouněným nábytkem, ale i sušenými květinami a plyšovými hračkami. Pravidelný úklid by měl být pro alergiky samozřejmostí.
(mz)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506392
DnesDnes231
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden231
Tento měsícTento měsíc17738

Partnerské weby

apartman banner