V populaci se zvyšuje výskyt únavových stavů, což souvisí s civilizačními faktory – stresem, se stále se zvyšujícími nároky v povolání, domácnostech, v péči o rodinu a o finanční zabezpečení. Únavou trpí velká část populace, ale jen asi 3 % splňují podmínky chronického únavového syndromu. Jedná se o chronickou poruchu spojenou se silnou únavou trvající alespoň 6 měsíců, která neodezní ani po uložení na lůžko.
Rizikovým faktorem pro vznik onemocnění je psychické a fyzické vypětí, stres, neschopnost relaxovat. Prevencí je zvládat vlastní život tak, abychom nebyli přepjatí, pěstovat si zdravou sebedůvěru, pravidelně si dopřá-vat odpočinek, najít si koníčka, kterým se můžeme odreagovat a odpočinout si. Jelikož často bývají spouštěčem problémy ve vztazích, ať už rodinných či v zaměstnání, je přínosné se naučit vhodně jednat s lidmi.
Přibližně polovina nemocných se uzdraví spontánně sama a bez léčby. Druhá polovina skončí v rukách odborníka. Z léčebného hlediska je nejdůležitější vyhnout se dohadování o příčinách poruchy a přijmout psychické onemocnění jako fakt. Únava může být vyvolána i dlouhodobým nedostatkem spánku, proto dbejte na vhodný harmonogram spánku a pracovních činností.
Nejzávažnější komplikací, při nevhodné či žádné léčbě, je invalidizace pacienta, který už není schopen docházet do zaměstnání, vést normální život a vůbec vést život takový, jaký vedl před výskytem poruchy. U pacientů trpících tímto syndromem je zvýšený výskyt depresí a úzkostných stavů, pramenících z beznaděje, kterou prožívají při dlouhotrvající únavě, jejíž příčinu si neuvědomují, nedokáží si ji vysvětlit, zbavit se jí, ani nijak potlačit.
(toh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500482
DnesDnes131
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3172
Tento měsícTento měsíc11828

Partnerské weby

apartman banner