Hodně záleží na tom, zda nosíme vhodnou obuv. Tvar boty udává stélka, která by měla nohu podpírat a zbytečně se neroztahovat. Je nasnadě, aby bota netlačila na délku ani šířku chodidla. Asi nejlépe se chodí v obuvi z přírodního materiálu. Podle odborníků nejvíce vadí podrážka z tvrdého materiálu a vysoké podpatky. Každý náraz tvrdé obuvi na dlažbu se totiž přenáší na klouby dolních končetin a páteř. Naopak kvalitní podrážka a klínový podpatek zlepšují chůzi.
Ženy, které nosí rády podpatky, by měly zvolit středně vysoký, nejvýše do pěti centimetrů. Obuv má být prostorná, ale noha v ní nesmí kloktat. Pomoci mohou i ortopedické vložky. Příliš pevný opatek může oslabit achillovku a nohu deformovat. Kroky by měly být plynulé, při nichž se noha natáčí dovnitř nebo ven, vedle toho sleduje osu chůze. Vnitřní nášlap prozrazuje plochou nohu. Kvalitní obuv dokáže stabilizovat nohy tak, aby se dále nebortily.
Ani doma nechodíme ve vytahaných pantoflích. Noha by měla v domácí obuvi dobře sedět. V tvrdých pantoflích se krok co krok prsty zarývají do tuhého materiálu. Mají-li pantofle rovnou a tuhou podrážku, chůze v nich může někomu vyhovovat, ale pro nohy to není to nejlepší. Doporučuje se obuv s pružnou podrážkou, s dvou až třícentimetrovým klínkem.
Nohy mohou bolet nejen z nevhodné obuvi, ale také po dlouhém stání, nebo že málo chodíme pěšky. Klenbu nohou stimuluje správný pohyb. Prospěšná je chůze po říčním nebo mořském písku, neublíží ani drobné, nepříliš ostré kamínky. Například Japonci milují přešlapování na drobných oblázcích, což je výborná automasáž.
(rie)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2502804
DnesDnes309
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden1056
Tento měsícTento měsíc14150

Partnerské weby

apartman banner