S přicházejícím jarem, v dubnu už bývají klíšťata aktivní. Nejrozšířenější nemocí, kterou klíšťata mohou přenášet, je klíšťová encefalitida. Jedná se o neurologické onemocnění, které způsobuje tzv. flavivirus. K nákaze u člověka může dojít nejen po přisátí infikovaného zvířete, ale výjimečně i konzumací

tepelně nezpracovaného kravského, kozího či ovčího mléka. Na druhé straně - proti encefalitidě existuje očkování, které při správné aplikaci představuje spolehlivou ochranu a není omezeno ročním obdobím. Zdraví ohrožuje také lymská borelióza, která má bakteriální původ, takže se dá v raném stadiu úspěšně léčit antibiotiky. Očkování proti ní však dosud neexistuje. Typickými příznaky tohoto bakteriálního onemocnění je koordinace pohybu v důsledku onemocnění kloubů.
Jaká jsou základní pravidla pro ochranu před klíštětem?
+ V sezoně je nutné se chránit repelentem. Zvláště v oblastech se zvýšeným výskytem klíšťat je třeba přizpůsobit oblečení. Vhodné je světlé oblečení, na kterém bude pohyb klíštěte ihned patrný, dlouhé rukávy a nohavice, holínky, případně přikrývka hlavy.
+ Nedoporučuje se odpočívat v sedě nebo vleže v nízkých porostech, ve vysoké trávě.
+ Podle osvědčených babských rad je dobré si do přírody vzít kousek lepící pásky. Jestliže uvidíte po oblečení či těle lézt klíště, přilepte ho na pásku. Lesníci věří v sílu česneku. Proto můžete nezakryté části těla před odchodem na výlet potřít česnekem.
+ Někteří lidé věří, že proti klíšťatům stejně jako komárům zabírá preventivní užívání vitaminů B. Nikdy to však nebylo dokázáno. Odborníci tvrdí, že na vznik odpuzujícího účinku by bylo potřebné užívat takové dávky, které by hraničily s toxicitou.
+ Po návratu z přírody je žádoucí se převléknout, tělo důkladně prohlédnout, oděvy pečlivě vyklepat.
+ Jestliže se na těle objeví klíště, jak se ho bezpečně a rychle zbavit? Rozhodně ho nebudeme vytáčet, ani se snažit udusit ho stolním olejem nebo mastným krémem. Parazit může zareagovat obranným reflexem, to znamená zvýšeným sliněním do ranky, což zvyšuje riziko nákazy některou z výše uvedených chorob.
+ Po odstranění klíštěte je třeba místo důkladně vydezinfikovat. Při odstraňování parazita dbáme na to, abychom ho nerozmačkali a nedostali se do styku s obsahem jeho střev, nakazit se znovu můžeme dotykem.
+ Parazita bychom neměli odstraňovat v přírodě, když s sebou nemáme potřebné dezinfekční prostředky.
+ I po odstranění klíštěte sledujeme postižené místo. Pokud je začervenalé, na pokožce se objevují nežádoucí změny, je třeba vyhledat lékaře.
(es)

DODATEK
Klíšťata se udržují ve vrstvě zeleně asi půl až jeden metr nad zemí, kde nacházejí potřebnou vlhkost. Vyskytují se zejména ve smíšených a listnatých lesích, v terénu s křovinami.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2371076
DnesDnes326
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden326
Tento měsícTento měsíc25311

Partnerské weby

apartman banner