„Právě jsme přijeli s rodinou ze supermarketu. Těžké nákupní tašky jsme vynosili do třetího poschodí a nakoupené potraviny jsem začala ukládat do spíže a lednice. Když jsem se sklonila pro velké balení minerálek, zatočila se mi hlava, pocítila jsem prudkou bolest a skácela jsem se k zemi. Co bylo pak, si nepamatuji, protože mě odvážela záchranka. Zpátky do života mě rychlá péče lékařů dostala dřív, než pacienty se stejnou diagnózou, s nimiž jsem ležela v nemocnici,“ říká pětapadesátiletá Marta.
Mozková příhoda je akutní choroba, která vyžaduje rychlou lékařskou péči. Záludná je v tom, že přichází bez varování, člověk může mít podivné potíže a že se jedná o mrtvici, nemusí vůbec poznat. Zejména u starších lidí se často přihlásí v nočních hodinách, ve spánku, bez typických nesnesitelných bolestí hlavy.
Jaké jsou varovné signály?
+ Postižený člověk se vůbec nezmůže na slovo, má potíže s mluvením.
+ Dočasně přestane vidět na jedno oko nebo vidí rozmazaně, dvojitě.
+ Nastanou problémy s koordinací, člověk není schopen ovládnout některou končetinu, zeslábne mu ruka nebo noha. Může mít problémy s rovnováhou, koordinací pohybu.
+ Dostavuje se zmatenost, dezorientace.
+ Silné bolesti hlavy, bez evidentní příčiny.
Komu hrozí?
Existuje mnoho rizikových faktorů, které zvyšují pravděpodobnost mozkové příhody. Mezi ně patří například kouření, obezita, strava bohatá na živočišné tuky, vysoký krevní tlak, cukrovka, riziko jejího vzniku se zvyšuje s věkem, u mužského pohlaví. Hlavní příčinou cévní mozkové příhody je většinou ateroskleróza, kdy dochází k ucpávání cév usazeninami tuku a ostatních látek. Základní prevencí je úprava jídelníčku, celková změna životosprávy. Je důležité zaměřit se na stravu bohatou na ovoce a zeleninu, celozrnné potraviny, luštěniny, omezit živočišné tuky, sůl, které zvyšují hladinu cholesterolu v krvi.
První pomoc
Při podezření na cévní mozkovou příhodu je třeba okamžitě zavolat lékařskou pomoc. Čím dřív se člověku dostane odborné péče, tím vyšší je pravděpodobnost, že se předejde dlouhodobému poškození mozku.
(es)

DODATEK
Mozková příhoda je druhou nejčastější příčinou úmrtí, hned za srdečním infarktem. Každý rok je celosvětově postiženo tímto zákeřným onemocněním až patnáct milionů lidí.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451517
DnesDnes614
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3548
Tento měsícTento měsíc2463

Partnerské weby

apartman banner